Ωωωω, ΠΑΟΚάρα έχω τρέλα... για τελικό!

Απόστολος Παγώνης

Ο «Σάλπι» λύτρωσε τον ΠΑΟΚ στο 89', του έδωσε νίκη με 2-1 επί του Αστέρα, όπως και το προβάδισμα πρόκρισης για την ρεβάνς της Τρίπολης! Δοκάρι στο 95' ο Σανκαρέ!

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την ασφάλιση του αυτοκινήτου σου, Anytime με την εγγύηση της INTERAMERICAN

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη 2-1 απέναντι στον Αστέρα παίρνοντας ισχνό προβάδισμα στον επαναληπτικό στην Τρίπολη.

Με το γνωστό 4-4-2 ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ με τον Γιώργο Δώνη να δίνει φανέλα βασικού στους Ιτάνζ κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Αποστολόπουλος και αριστερά ο Λίνο. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σίλντενφελντ και Κατσουράνη. Στη μεσαία γραμμή στον άξονα οι Κάτσε και Λάζαρ, ενώ στα άκρα οι Καμαρά, Λόρενς. Τέλος στην επίθεση οι Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.

Με σχήμα 4-2-3-1 παρατάχθηκε ο Αστέρας στην Τούμπα με τον Σάκη Τσιώλη να χρησιμοποιεί τους Μπαντή κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα οι Τσαμπούρης δεξιά, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι και Πιπίνης αριστερά. Ανασταλτικοί μέσοι οι Αλβάρες και Ουσέρο. Στη μεσοεπιθετική γραμμή οι Ναβάρο, Ράγιος και Ντε Μπλάσις και στην επίθεση, ο Λέντσε

Από το ξεκίνημα του αγώνα σε ένα παιχνίδι τακτικής ο ΠΑΟΚ είχε τον ρυθμό και πίεσε την άμυνα του Αστέρα που υστερούσε πολύ στη μεσαία γραμμή, καθώς τα χαφ του δεν μπορούσαν να κόψουν το κατέβασμα της μπάλας από τους παίκτες του Δώνη. Οι Θεσσαλονικείς είχαν πολλές κατεβασιές από δεξιά και αριστερά με Καμαρά και Σαλπιγγίδη, ωστόσο υστερούσε στην τελική προσπάθεια. Η πρώτη, με προϋποθέσεις επιθετική προσπάθεια του ΠΑΟΚ χάθηκε στο 16' με τον Καμαρα να φεύγει και από τον Σανγκαρέ γύρισε στον Λίνο που έκανε τη σέντρα, αλλά ο

Λόρενς δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ

Η ανωτερότητα του Δικεφάλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 24ο λεπτό με τον Αθανασιάδη, αλλά και με την βοήθεια του Σανκαρέ. Ο Λάζαρ έφυγε από δεξιά γύρισε στον Κλάους που με τον αμυντικό του Αστέρα πάνω του και παρότι έπεσε, βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα αφού πρώτα η μπάλα βρήκε και στο πόδι του Σανκαρέ κάνοντας το 1-0

Μετά το γκολ του Αθανασιάδη ο ρυθμός έγινε ακόμα πιο γρήγορος, καθώς ο Αστέρας πλέον αποφάσισε να βγει μπροστά, σοβαρεύτηκε αρκετά στο κέντρο και κυρίως στους χώρους. Ο Ναβάρο ήταν αυτός που δημιούργησε προβλήματα με τις διεισδύσεις του. Μάλιστα στο 32’ ο Αστέρας έγινε απειλητικός με τον Αργεντινό επιθετικός να μη μπορεί να προλάβει την πάσα του Ράγιος στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Το «πούλημα» της μπάλας από τους παίκτες του ΠΑΟΚ έδωσε το δικαίωμα στους Αρκάδες να πατάνε πιο εύκολα περιοχή. Γι’ αυτό άλλωστε και χρεώθηκαν παίκτες του Δικεφάλου με κάρτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα δεδομένα άλλαξαν καθώς ο Αστέρας βγήκε πιο επιθετικός αιφνιδιάζοντας τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς οπισθοχώρησαν δίνοντας θέλοντας και μη χώρο στον Αστέρα καθώς τα αβίαστα λάθη ήταν πολλά. Μόλις στο 59' όμως οι Αρκάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Ντε Μπλάσιτς, αλλά το σουτ πέρασε άουτ

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να ήταν υποτονικός όμως ήταν αυτός που έχασε την ευκαιρία να ζευγαρώσει τα γκολ του. Στο 54' ο Λόρενς έπιασε από δεξιά το δυνατό σουτ και τον Μπαντή να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.

Το πήρε πάνω του ο Μάνταλος και 1-1

Απίστευτα πράγματα στην Τούμπα με την απόφαση του Μάνταλου να ακυρώνει την αρχική του απόφαση και να κατακυρώνει το γκολ του Ναβάρο. Στο 63' ο Ναβάρο στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με τον βοηθό να δίνει οφσάιντ και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται. Στη συνέχεια ο Μάνταλος αφού έγινε «καροτσάκι» από τους Αρκάδες άλλαξε την απόφασή του καθώς η μπάλα παρότι δεν την είχε κατοχή ο Αποστολόπουλος βρήκε στα πόδια του και ο Ναβάρο που ήταν οφ σαιτ πέτυχε όμως θεωρεί κανονικά το γκολ.

Ο Αστέρας τις ευκαιρίες

Η Τούμπα έπαθε σοκ με τους παίκτες του Δώνη να είναι σε σύγχυση και να μη μπορούν πλέον να παίξουν μπάλα. Έτσι ο Αστέρας βρήκε την ευκαιρία να συνεχίσει με τους Ναβάρο και Ράγιος να δημιουργούν προβλήματα. Ο τελευταίος έχασε την ευκαιρία η ομάδα του να πετύχει την ανατροπή. Στο 71' ο Ντε Μπλάσιτς έκανε τη σέντρα με τον Ράγιος να πιάνει ανενόχλητος τη κεφαλιά αναγκάζοντας τον Ιτάνζ να διώξει με δυσκολία. Οχτώ λεπτά αργότερα άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ουσέρο από τον άξονα έπιασε το δυνατό σουτ με τον Ιτάνζ να διώχνει δύσκολα

Το γκολ ο ΠΑΟΚ

Ο Αστέρας έχανε τις ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟΚ πέτυχε το νικητήριο γκολ με τον Σαλπιγγίδη στο 89’. Ο Κωνσταντινίδης έκανε την σέντρα από δεξιά , οι Μπατής και Σανκαρέ μπερδεύτηκαν, ο Αθανασιάδης έκανε τη σέντρα και ο Σαλπιγγίδης με το στήθος έκανε το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν χρυσή ευκαιρία στα καθυστερήσεις με τον Σανκαρε να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Ιτανζ

MAN OF THE MATCH: Έσωσε την παρτίδα ο Σαλπιγγίδης με το γκολ που πέτυχε στο 89’ δίνοντας το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να ελπίζει σε πρόκριση στο δεύτερο παιχνίδι.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αρκετοί μπαίνουν σ’ αυτή την κατηγορία από τους παίκτες του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο καθώς κανείς δεν είχε καθαρό μυαλό.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Ιτάνζ όσες φορές χρειάστηκε ήταν εκεί με τοις επεμβάσεις διατηρώντας το τελικό 1-1

Η ΓΚΑΦΑ: Χρεώνεται σε Μάνταλο καθώς ενώ αρχικά δέχθηκε την απόφαση του Ταρανά υποχρεώνονταν τον Κατσουράνη να σταματήσει την προσπάθεια να σταματήσει τον Ναβάρο στη συνέχεια την πήρε πίσω φέρνοντας τα πάνω κάτω

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Σταύρος Μάνταλος ήταν εκνευριστικός από το ξεκίνημα του αγώνα αφήνοντας το σκληρό παιχνίδι κυρίως από τους παίκτες του Αστέρα. Ο Αθηναίος ρέφερι έχει την ευθύνη και για το τελικό αποτέλεσμα με την αρχική του απόφαση να αλλάζει μέσα σε 2’, ενώ ο βοηθός του επέμενε για οφσάιντ.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν στον επαναληπτικό ΠΑΟΚ και Αστέρας μετά το 2-1 της Τούμπας. Ο Δικέφαλος που δεν βγήκε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε ένα γκολ που χρειάστηκε να αλλάξει δύο φορές την απόφασή του ο Μάνταλος, αλλά κατάφερε στο 89’ και χωρίς φάση να πετύχει γκολ με τον Σαλπιγγίδη

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος(76’ Κωσταντινίδης), Σιλντεφελντ, Σαλπιγγίδης, Λίνο, Λόρενς, Λάζαρ, Κάτσε(76’ Ρομπερ), Κατσουράνης, Αθανασιάδης, Καμαρά

Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Μπαντής Πιπίνης, Ουσέρο, Ράγιος, Τσαμπούρης, Αλβάρες, Σανκαρέ, Μπαρτολίνι, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Λέντσε(46’ Καλατζής)