Τα 100 καλύτερα ματς της Premier League (25-21)

Το FourFourTwo παρουσιάζει τα 100 καλύτερα παιχνίδια στην ιστορία της Premier League. Δείτε την 16η 5άδα.

25. Εβερτον-Μάντσεστερ Γ. 2-4 (28/4/2007)
Επειτα από αποχή τεσσάρων χρόνων, ο τίτλος ήταν ξανά κοντά στη Γιουνάιτεντ, η οποία θα τον κλείδωνε με μια νίκη επί της Εβερτον. Τα Ζαχαρωτά, όμως, είχαν άλλη άποψη. Στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε με τρομερό φάουλ ο Σταμπς, στο δεύτερο επίσης με ωραίο γκολ ο Φερνάντες αλλά η ομάδα του Φέργκιουσον απάντησε με στυλ και έβαλε τέσσερα γκολ και πήγαν στο +5 στη βαθμολογία, επιστρέφοντας στην κορυφή της Αγγλίας.

24. Μάντσεστερ Σ.-Μάντσεστερ Γ. 2-3 (9/12/2012)
Το πρώτο ντέρμπι της τελευταίας σεζόν του Σερ Αλεξ Φέργκιουσον περιέγραψε τέλεια αυτή την σεζόν, στην οποία η Γιουνάιτεντ πήρε πίσω τον τίτλο από τους γείτονες της. Ο Ρούνεϊ με δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο έβαλε βάσεις νίκης, ο Τουρέ μείωσε στην επανάληψη και στο 86' ο Ζαμπαλέτα ισοφάρισε. Στις καθυστερήσεις, όμως, ο Φαν Πέρσι σκόραρε με φάουλ και έδωσε τη νίκη στη Γιουνάιτεντ.

23. Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 3-3 (4/1/1994)
Η Γιουνάιτεντ ήταν στην κορυφή της βαθμολογίας και σε αήττητο σερί 17 αγώνων όταν πήγαν στο Ανφιλντ για να αντιμετωπίσουν την 9η Λίβερπουλ. Οι Μπρους, Γκιγκς και Ντένις έβαλαν την ομάδα του Μάντσεστερ μπροστά με 3-0 έπειτα από 23 λεπτά αλλά δύο γκολ του Κλαφ έβαλαν ξανά στο ματς τους Ρεντς. Το ματς ήταν ανοιχτό και στο τέλος ο Ράντοκ με κεφαλιά έκανε το 3-3, αν και έμεινε σχεδόν αναίσθητος για να τα καταφέρει.

22. Λίβερπουλ-Νιούκασλ 4-3 (10/3/1997)
Και οι δύο ομάδες στόχευαν στον τίτλο, με την Λίβερπουλ να είναι στο -4 από την Μάντσεστερ Γ. με ένα ματς λιγότερο και τη Νιούκασλ στο -5 επίσης με ματς λιγότερο. Οι Ρεντς προηγήθηκαν 3-0 με τους ΜακΜάναμαν, Μπέργκερ, Φάουλερ αλλά η Νιούκασλ του Κένι Νταλγκλίς δεν τα παράτησε και με τη βοήθεια και των λαθών του Τζέιμς ισοφάρισε 3-3. Το ματς ήταν θρίλερ και στο τέλος έγιναν... τρελά πράγματα για να λήξει 4-4.

21. Μάντσεστερ Γ.-Αρσεναλ 8-2 (28/8/2011)
Ναι, η Αρσεναλ ήταν υποχρεωμένη λόγω τραυματισμών να παρατάξει μια αρκετά αδύναμη 11άδα αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για αυτό που έγινε στο Old Trafford. Με χατ-τρικ του Ρούνεϊ η Γιουνάιτεντ δεν σταμάτησε ακόμη κι όταν οι Λονδρέζοι έμειναν με 10 παίκτες, με το τελικό 8-2 να αναγκάζει τον Αρσέν Βενγκέρ να επέμβει μεταγραφικά και να κλείσει τους Αρτέτα, Μέρτεζακερ και Σάντος.

Δείτε εδώ την πρώτη 5άδα (100-96)
​Δείτε εδώ τη δεύτερη 5άδα (95-91)
Δείτε εδώ την τρίτη 5άδα (90-86)
Δείτε εδώ την τέταρτη 5άδα (85-81)
Δείτε εδώ την πέμπτη 5άδα (80-76)
Δείτε εδώ την έκτη 5άδα (75-71)
Δείτε εδώ την έβδομη 5άδα (70-66)
Δείτε εδώ την όγδοη 5άδα (65-61)