A1 Πόλο γυναικών: Στους τελικούς η Βουλιαγμένη, 15-4 τον Εθνικό

Περίπατος για την Βουλιαγμένη που απέκλεισε τον Εθνικό και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και στους φετινούς τελικούς της Α1 Γυναικών

Οπως αναμενόταν η Βουλιαγμένη κέρδισε εύκολα τον Εθνικό με 15-4 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 πόλο γυναικών.

Τα κορίτσια της ομάδας του Λαιμού, με το πλεονέκτημα του 2-0 από τους αγώνες της κανονικής διάρκειας της σεζόν, ήθελαν μία νίκη ακόμη και από την πρώτη περίοδο μπήκαν δυνατά στο ματς.

Προηγήθηκαν με 5-2 και στην δεύτερη περίοδο «κλείδωσαν» τη νίκη με ένα επί μέρους σκορ 4-0. Πλέον περιμένουν τις πρωταθλήτριες Ευρώπης σε μία σειρά που θα κριθεί στις 3 νίκες, με τον πρώτο τελικό να διεξάγεται στις 26/5.

Βουλιαγμένη - Εθνικός 15-4

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-0, 4-2, 2-0

Οι σκόρερ:

Βουλιαγμένη: Κοντονή 2, Ξενάκη 2, Ειρ. Νίνου 2, Γιαννοπούλου 3, Κώτσια 2, Κούλχαας 3, Μουστακαρία 1.

Εθνικός: Μάμογλου 3, Ελληνιάδη 1.