Ευρωπαϊκό πόλο: Ελλάδα - Ισπανία 9-12

Η Εθνική μας ομάδα γυναικών πάλεψε απέναντι στην Ισπανία αλλά έχασε με 9-12 και έτσι δεν πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο πόλο.
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Ισπανία έδειξε την δυναμική της και πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-0. Η Ελλάδα έκανε το 2-2 με 2 γκολ της Πλευρίτου, που ήταν μεγάλη πρωταγωνίστρια του ματς και έβαλε και άλλα τέρματα.
Η 1η περίοδος έληξε στο 3-4. Στο 4-5 η Διαμαντοπούλου ήταν εκείνη που μείωσε όμως οι Ισπανίδες πήγαν το ματς στο 4-6. Η Πλευρίτου που είχε σκοράρει και στο 3-4 έκανε το 5-6 και στην 3η περίοδος οι δύο ομάδες μπήκαν με το 6-7 υπέρ των Ισπανίδων. Όμως το 6-8 έγινε 6-10 για τις Ισπανίδες.
Μετά το 6-10 η Ελλάδα είχε δοκάρι και έτσι χάθηκε μία σημαντική ευκαιρία. Επίσης το 6-11 των Ισπανίδων μέτρησε μετά από VAR review. Μετά έγινε το 7-11 για να φτάσουμε στο τελικό 9-12. Έτσι η Εθνική μας αντί να πάει ημιτελικά που θα έπαιζε με την Ουγγαρία στις 23 του μήνα θα παίξει με την Γαλλία την ίδια ημέρα για τις θέσεις 5-8.