TOP ΑΓΩΝΕΣ
  • TOP ΑΓΩΝΕΣ

ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Η ΑΕΚ τον τίτλο στην Α2 γυναικών στην επιτραπέζια αντισφαίριση!

Η ΑΕΚ τον τίτλο στην Α2 γυναικών στην επιτραπέζια αντισφαίριση!

Η ΑΕΚ τον τίτλο στην Α2  γυναικών στην επιτραπέζια αντισφαίριση!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 4-1 του Παναθηναϊκού και κλείδωσε την άνοδο.

Πρωταθλήτρια της Α2 εθνικής κατηγορίας γυναικών στην επιτραπέζια αντισφαίριση αναδείχτηκε το Σάββατο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας η ΑΕΚ. Νίκησε με 4-1 τον Παναθηναϊκό στον αγώνα κορυφής, κράτησε το αήττητο και κλείδωσε και μαθηματικά τον τίτλο μία αγωνιστική πριν από το τέλος.

Στην Α1 ανδρών τα φαβορί δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι να επικρατήσουν. Η ΑΕΚ ξεπέρασε τα Χανιά με 4-1 και το Πέρα Αθηνών με 4-0. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-0 της Φιλίας Ορεστιάδας και του Ίφιτου Πατρών, ενώ ο Παναθηναϊκός που είχε ένα παιχνίδι το Σάββατο και έκαμψε τον Ίφιτο με 4-1.

Από ατομικά παιχνίδια πάντως, αξίζει να σταθούμε στις νίκες του Δημήτρη Κορδούτη των Χανίων επί του Κώστα Λαγογιάννη της ΑΕΚ με 3-0 σετ και του Κύπριου Μάριου Γιάγκου του Ίφιτου απέναντι στον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ (αργότερα ο Γιάγκου έχασε με 3-1 από τον Κωνσταντίνο Αγγελάκη).

Επίσης, ο Ανέστης Καριοφυλλίδης της Ορεστιάδας έφτασε ένα βήμα από την έκπληξη κόντρα στον Τάσο Ρηνιώτη του Ολυμπιακού αλλά από 2-0 σετ και ματς μπολ στο 10-9 ηττήθηκε με 3-2, ενώ στα πέντε σετ και με ανάλογη ανατροπή έκαμψε και ο Βέλγος Ζαν Λορίκ της ΑΕΚ τον Νίκο Αντωνιάδη των Χανίων.

Στην Α2 ανδρών η Ελευσίνα κατάφερε στο δικό της γυμναστήριο να σπάσει το αήττητο του Ρεθύμνου και μάλιστα με το εμφατικό 4-0. Έχει σιγουρέψει την παρουσία στην πρώτη τριάδα, αλλά η ομάδα της Κρήτης κρατάει το σοβαρό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο.

Μία νίκη και μία ήττα είχε ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας Πειραιά, που επίσης θα είναι στην κορυφαία τριάδα. Η αρνητική είδηση ήταν ότι μηδενίστηκε ο Πανιώνιος και αποβάλλεται από το πρωτάθλημα. Το σωματείο της Σμύρνης είχε άρρωστους δύο αθλητές του, δεν μπόρεσε να συγκροτήσει αποστολή για τη Θεσσαλονίκη και υπέστη δύο μηδενισμούς.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Ρέθυμνο-Ελευσίνα 0-4:

Φαν Μπραγάδο-Κωνσταντίνος Στάμου 2-3 (11-5, 5-11, 8-11, 11-6, 10-12)

Δημήτρης Μακρής-Κιρίλ Ποπόφ 1-3 (8-11, 3-11, 11-7, 5-11)

Σπύρος Κιούφης-Δημήτρης Στάμου 2-3 (11-6, 10-12, 13-11, 4-11, 7-11)

Μπραγάδο-Ποπόφ 0-3 (9-11, 8-11, 6-11)

Στην Α2 γυναικών η ΑΕΚ επιβεβαίωσε απολύτως τα προγνωστικά. Προχώρησε χωρίς αμφισβήτηση και σήμερα, στο καθοριστικό ματς της 13ης αγωνιστικής, ξεπέρασε δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό με 4-1 για να σιγουρέψει τον τίτλο.    

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-4:

Ιωάννα Γερασιμάτου-Γεωργία Ζαβιτσάνου 1-3 (2-11, 11-7, 7-11, 6-11)

Μαρία Αρτσέτου-Ζίτα Τσιούρκουι 0-3 (8-11, 4-11, 6-11)

Γιάνα Τιμίνα-Μαρία Τσαπτσίνος 3-0 (11-7, 12-10, 11-1)

Γερασιμάτου-Τσιούρκουι 1-3 (6-11, 6-11, 11-8, 5-11)

Τιμίνα-Ζαβιτσάνου 2-3 (11-8, 13-11, 7-11, 5-11, 9-11)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της ημέρας στις δύο εθνικές κατηγορίες:

Στην Α1 ανδρών:

Στα Χανιά:

Α.Σ. Πέρα Αθηνών-ΑΕΚ       0-4

Ε.Α. Βόχας-Ο.Α. Χανίων       0-4

ΑΕΚ-Ο.Α. Χανίων                4-1

Α.Σ. Πέρα-Ε.Α. Βόχας          4-0

Στην Ορεστιάδα:

Ολυμπιακός-Ίφιτος Πατρών            4-0

Φιλία Ορεστιάδας-Ταταύλα              0-4

Ίφιτος Πατρών-Παναθηναϊκός         1-4    

Ολυμπιακός-Φιλία Ορεστιάδας         4-0

Στην Α2 ανδρών:

Στη Θεσσαλονίκη:

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Αθηνά Μαγκουφάνας         3-4

Πανιώνιος-Απόλλων Καλαμαριάς               0-4 α.α.

Αθηνά Μαγκουφάνας-Απόλλων Καλαμαριάς 4-3

Π.Κ.Δ. Ταύρου-Πανιώνιος                       4-0 α.α.

Στην Ελευσίνα:

Ο.Ε.Α. Ρεθύμνου-Άρης Νικαίας                 4-1

Γ.Α.Σ. Ελευσίς-Φοίνικας Πειραιά                4-1

Άρης Βούλας-Γ.Α.Ο. Πειραιά                     3-4

Άρης Νικαίας-Άρης Βούλας                      4-3

Ο.Ε.Α. Ρεθύμνου-Γ.Α.Σ. Ελευσίς               0-4

Γ.Α.Ο. Πειραιά-Φοίνικας Πειραιά                0-4

Στην Α2 γυναικών:

Παναθηναϊκός-Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης          4-3

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Άρης 2006       3-4

Παγχιακός-ΑΕΚ                                      0-4

Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας-Τελαμών Σαλαμίνας       4-1

Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης-Τελαμών Σαλαμίνας  4-0

Άρης 2006-Α.Σ.Ε.Α. Καβάλας                   4-3

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ                                 1-4

Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Παγχιακός        4-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΟΜΑΔΑ                             ΒΑΘΜΟΙ

1. ΑΕΚ                                26 (σε 13 αγώνες)

2. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.          24 (σε 13 αγώνες)

3. Παναθηναϊκός Α.Ο.          22 (σε 12 αγώνες) 

4. Ο.Α. Χανίων                    19 (σε 13 αγώνες)

5. Α.Σ. Ίφιτος Πατρών         18 (σε 12 αγώνες)

6. Α.Ο. Ταταύλα                   17 (σε 12 αγώνες)

7. Α.Σ. Πέρα                        15 (σε 12 αγώνες)

------------------------------------------------------------

8. Ε.Α. Βόχας                     14 (σε 12 αγώνες)

9. Φιλία Ορεστιάδας           13 (σε 13 αγώνες) 

*** Ο Α.Ο. Πεύκης αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα μετά από δύο μηδενισμούς και ακυρώθηκαν όλοι οι αγώνες, που είχε δώσει

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΑΝΔΡΩΝ (σε 14 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                     ΒΑΘΜΟΙ

1. Ο.Ε.Α. Ρεθύμνου         27

----------------------------------------------------------

2. Γ.Α.Σ. Ελευσίς             25

3. Φοίνιξ Αγ. Σοφίας         24

---------------------------------------------------------

4. Αθηνά Μαγκουφάνας     22

5. Άρης Νικαίας                 21

6. Π.Κ.Δ. Ταύρου               20

-. Απόλλων Καλαμαριάς   20

8. Γ.Α.Ο. Πειραιά             18

----------------------------------------------------------

9. Γ.Σ. Άρης Βούλας           17

10. Πανιώνιος Γ.Σ.Σ.           16 *

Προσωρινά εμφανίζεται ακόμη στη βαθμολογία ο Πανιώνιος, όμως αποβάλλεται με δύο μηδενισμούς και υποβιβάζεται

 

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (σε 13 αγωνιστικές)

ΟΜΑΔΑ                         ΒΑΘΜΟΙ

1. ΑΕΚ                               26

-----------------------------------------------

2. Παναθηναϊκός Α.Ο.           24

3. Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης        22

-----------------------------------------------

4. ΑΟ Άρης 2006                   21

5. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 18

6. Παγχιακός ΓΣ                   16

------------------------------------------------

7. ΑΣΕΑ Καβάλας                 15

8. ΑΟ Τελαμών Σαλαμίνας     14