O Oλυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ στο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός απέκτησε το βαθμολογικό και ψυχολογικό αβαντάζ έπειτα από τα σημερινά ματς κορυφής στην Α1 εθνική κατηγορία ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση.

Το απόγευμα ξεπέρασε το εμπόδιο της Α.Ε.Κ. με 4-3 και πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές. Βρέθηκε …έναν πόντο μακριά από ήττα με 4-2, αλλά γύρισε την κατάσταση και τώρα βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας. Νωρίτερα η ισόβαθμή του μέχρι και την 4η αγωνιστική Α.Ε.Κ. έκαμπτε με 4-1 τον Παναθηναϊκό, που επίσης προερχόταν από νίκες στο πρώτο αγωνιστικό διήμερο. Για τον τελευταίο μέτρησε η αναγκαστική απουσία του Βούλγαρου Κοτζαμπάσεφ, που είναι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αθλητών με αναπηρίες, ενώ ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Σγουρόπουλο, που χτες βράδυ βρισκόταν στη Γερμανία για παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ με τη σουηδική ομάδα του. Τα ντέρμπι είχαν ατμόσφαιρα, θέαμα, αγωνιστικό επίπεδο και συναγωνισμό, που αναβαθμίζουν το πρωτάθλημα.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Α.Ε.Κ.-Ολυμπιακός 3-4:

Ντάνιελ Κοσίμπα-Ένιο Μέντες 1-3 (12-14, 13-11, 7-11, 10-12)

Ντάνιελ Σάφερ-Σιμόν Άρβιντσον 3-1 (12-10, 10-12, 11-7, 11-3)

Μίχαλ Όμπεσλο-Τάσος Ρηνιώτης 3-0 (11-8, 11-4, 11-8)

Άρβιντσον-Κοσίμπα 3-1 (6-11, 12-10, 11-9, 11-7)

Όμπεσλο-Μέντες 3-0 (11-4, 11-9, 11-5)

Σάφερ-Ρηνιώτης 2-3 (11-5, 11-9, 11-13, 4-11, 10-12)

Κοσίμπα/Σάφερ-Ρηνιώτης/Άρβιντσον 1-3 (11-9, 6-11, 9-11, 9-11)

Το πρωί, ο αγώνας της Α.Ε.Κ. με τον Παναθηναϊκό κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στην αρχή όταν ο Ντάνιελ Κοσίμπα νίκησε οριακά με 3-2 και 13-11 στο 5ο σετ τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινόπουλο! Εκεί η Α.Ε.Κ. απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα και αργότερα ήρθαν μία ακόμα νίκη του Ούγγρου αθλητή (3-0 τον Νίκο Ζέρβα) και από μία των Τσέχων Μίχαλ Όμπεσλο (3-0 τον Γιώργο Κωνσταντινόπουλο) και Ντάνιελ Σχάφερ (3-0 τον Ζέρβα). Για τον Παναθηναϊκό ο Κ. Κωνσταντινόπουλος έκαμψε τον Όμπεσλο με 3-1 σετ.