Δεύτερο παγκόσμιο μετάλλιο στο Μπότσια για την Ελλάδα!

Συνεχίζονται οι επιτυχίες για το ελληνικό μπότσια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λίβερπουλ, αφού η ομάδα των Γρηγόρη Πολυχρονίδη (SA η Κατερίνα Πατρώνη), Άννα Ντέντα (SΑ η Κριστίνα Ντέντα) και Κώστα Μασούρα (SA o Σωτήρης Χρονόπουλος) προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό κι εξασφάλισαν τουλάχιστον το ασημένιο μετάλλιο.

Η ελληνική ομάδα επικράτησε 7-0 του Χονγκ Κονγκ στον ημιτελικό και στον μεγάλο τελικό θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία.

Στον δρόμο για τον τελικό, η ελληνική ομάδα νίκησε 4-1 στα προημιτελικά τη Μ. Βρετανία, ενώ στη φάση των ομίλων επικράτησε 4-3 της Ρωσίας, 6-2 της Ταϊλάνδης και 6-2 της Αργεντινής.

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης θα διεκδικήσει το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο στη διοργάνωση, αφού ήταν πρώτος και στο ατομικό της ίδιας κατηγορίας.