ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Με 9 μετάλλια για τη Ρωσία έπεσε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό

Με 9 μετάλλια για τη Ρωσία έπεσε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό

Με 9 μετάλλια για τη Ρωσία έπεσε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό

Ρωσικός επίλογος στην τελευταία ημέρα της διοργάνωσης στη Γλασκόβη.   

Με τους Ρώσους να κερδίζουν 9 μετάλλια στην τελευταία ημέρα των αγώνων και τον Βλαντιμίρ Μοροζόφ να φτάνει τα 7 χρυσά στη διοργάνωση ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης 25αρας της Γλασκόβης. 

Μεγάλος πρωταγωνιστής στον ... επίλογο της Ρωσίας ήταν ο  Κλιμέντ Κολεσνίκοφ που κέρδισε χρυσό μετάλλιο στα 100μ. μικτή ατομική, στα 50μ. ύπτιο και στα 4Χ50μ. μικτή ομαδική και φτάνοντας συνολικά τους έξι τίτλους στη διοργάνωση! 

Φυσικά στην τελευταία μέρα η Ελλάδα κέρδισε 3 μετάλλια! 

Οι τρεις πρώτοι στους τελικούς της Κυριακής: 

ΑΝΔΡΕΣ

100μ. ελεύθερο

1. Βλαντιμίρ Μορόζοφ (Ρωσία)                45.53

2. Αλεσάντρο Μιρέσι (Ιταλία)                45.90

3. Βλάντισλαβ Γκρίνεφ (Ρωσία)               46.35

 

100μ. μικτή ατομική

1. Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (Ρωσία)               51.15

2. Σεργκέι Φεσίκοφ (Ρωσία)                  51.59

3. Ανδρέας Βαζαίος (ΕΛΛΑΔΑ)                 51.62
 

200μ. πεταλούδα

1. Ανδρέας Βαζαίος (ΕΛΛΑΔΑ)               1:50.23

2. Ραμόν Κλεντς (Γερμανία)                1:51.51

3. Τζέιμς Γκάι (Μ.Βρετανία)               1:51.73

50μ. ύπτιο

1. Κλιμέντ Κολεσνίκοφ (Ρωσία)               22.75

2. Κρίστιαν Ντίνερ (Γερμανία)               23.07

3. Σέιν Ράιαν (Ιρλανδία)                    23.12
 

4Χ50μ. μικτή ομαδική

1. Ρωσία                                  1:30.63

   (Κολεσνίκοφ, Μορόζοφ, Κόστιν, Γκρίνεφ)

2. Ουγγαρία                               1:32.10

   (Μπόχους, Χόρβατ, Σάμπο, Λομπανόφσκι)

3. Λευκορωσία                             1:32.29

   (Στασέλοβιτς, Σιμάνοβιτς, Τσούρκιν, Ματσέκιν)
 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

200μ. πρόσθιο

1. Μαρία Τεμνίκοβα (Ρωσία)                2:18.35

2. Μόλι Ρένσο (Μ.Βρετανία)                2:19.66

3. Μαρτίνα Καράρο (Ιταλία)                2:19.68

 
100μ. πεταλούδα

1. Αναστασίγια Σκουρντάι (Λευκορωσία)       56.21

2. Έλενα Ντι Λίντο (Ιταλία)                 56.37

3. Άννα Ντουντουνάκη (ΕΛΛΑΔΑ)               56.44

 
400μ. ελεύθερο

1. Σιμόνα Κουανταρέλα (Ιταλία)            3:59.75

2. Ιζαμπέλ Μαρία Γκόζε (Γερμανία)         4:00.01

3. Άινα Κέσελι (Ουγγαρία)                 4:00.04

 
50μ. ελεύθερο

1. Μαρία Καμένεβα (Ρωσία)                   23.56

2. Μελανί Ενίκ (Γαλλία)                     23.66

3. Περνίλε Μπλούμε (Δανία)                  23.73

 
4Χ50μ. μικτή ομαδική

1. Πολωνία                                1:44.85

   (Τσορζ, Σταντέρα, Φίντκεβιτς, Βάσιτσκ)

2. Ιταλία                                 1:44.92

   (Σκάλια, Πιλάτο, Ντι Λίντο, Ντι Πιέτρο)

3. Ρωσία                                  1:44.96

   (Καμένεβα, Γκόντουν, Σούρκοβα, Ουστίνοβα)