Πρεμιέρα με χρυσό Γκολομέεβ και Μαυρωτά στο Πανελλήνιο κολύμβησης (pics)

Αντώνης Πατσούρας

Ο Γιώργος Μαυρωτάς παρακολούθησε την 1η ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης στον Άλιμο.

Με τον Κριστιάν Γκολομέεβ να κερδίζει στα 50μ ελεύθερο, τον Απόστολο Χρήστου να είναι 2ος στα 200μ ύπτιο, τον Ανδρέα Βαζαίο να κερδίζει τον Στέφανο Δημητριάδη, την Κέλυ Αραούζου να χάνει την πρωτιά στα 800μ ελεύθερο και τη Νόρα Δράκου και την Άννα Ντουντουνάκη να παίρνουν χρυσά μετάλλια ξεκίνησε στον Άλιμο την Παρασκευή το 88ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης Ανδρών-Γυναικών.

Παρόντος και του νέου ΓΓΑ Γιώργου Μαυρωτά στον πρώτο τελικό της ημέρας, τα 50μ ελεύθερο των ανδρών, ο Κρίστιαν Γκολομέεβ κέρδισε με καλή επίδοση (21.81), λίγες ημέρες μετά την θριαμβεθτική του εμφάνιση και το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουανκζού.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Νόρα Δράκου με τη σειρά της (25.42) έφτασε τις 18 συνολικά πανελλήνιες νίκες (6η στο αγώνισμα) και φιγουράρει πλέον στην 7η θέση της γενικής κατάταξης των γυναικών.

Στα 200μ ύπτιο ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με επίδοση 1.58.71 κέρδισε τον Απόστολο Χρήστου (1.58.86) και πέτυχε έτσι την παρθενική του νίκη σε Εθνικό πρωτάθλημα, ενώ στον μικρό τελικό του αγωνίσματος, ο Απόστολος Σίσκος πέτυχε Πανελλήνιο ρεκόρ Παμπαίδων Α' με επίδοση 2.08.59.

Στις γυναίκες, η Ιωάννα Σαχά πρώτευσε με χαρακτηριστική άνεση (2.13.71), αλλά έχασε το Πανελλήνιο ρεκόρ (2.13.70 η Στέλλα Μπούμη, από το 2009)!.

Ο Ανδρέας Βαζαίος (53.33) κέρδισε τον πολυνίκη (8) Στέφανο Δημητριάδη (53.94) στα 100μ πεταλούδα και έφτασε τις 13 νίκες συνολικά, ενώ στις γυναίκες η Άννα Ντουντουνάκη ήτραν 1η με καλή επίδοση 58.13 (57.77 το πανελλήνιο της).

Στα 1.500μ ελεύθερο, την 1η νίκη του σε εθνικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Θανάσης Κυνηγάκης με επίδοση (15.16.49).

Πρώτη νίκη και για την Αφροδίτη Κατσιάρα στα 800μ ελεύθερο (8.55.18), αφήνοντας στην 2η θέση την Κέλλυ Αραούζου (8.59.31).

Στις μικτές σκυτάλες 4χ100μ ελεύθερο, πρώτευσε ο ΠΑΟΚ με επίδοση 3.33.67 και στις γυναίκες

Οι Βαθμολογίες

Ο Ολυμπιακός είναι πρώτος σ' όλες τις κατηγορίες μετά από την 1η ημέρα αν και δεν κέρδισε χρυσό μετάλλιο. Ο σύλλογος του Πειραιά που είναι φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου (60ο) κέρδισε 8 μετάλλια εκ των οποίων τα 5 ασημένια και τα 3 χάλκινα.

Τα περισσότερα χρυσά κέρδισε ο ΠΑΟΚ και ο ΑΝΟ Αργυρούπολης (2) ενώ από 1 είχε ο Εθνικός, ο Παναθηναϊκός, το Παλαιό Φάληρο, ο ΑΝΟΓ και η ΑΕ Χαϊδαρίου.

Οι επί μέρους βαθμολογίες, όπως διαμορφώθηκαν μετά την 1η ημέρα των αγώνων:

ΑΝΔΡΕΣ: Ολυμπιακός 157, ΠΑΟΚ 95,5, Εθνικός Πειραιά 78

ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Ολυμπιακός 102,5, ΠΑΟΚ 77, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 60

ΓΕΝΙΚΗ: Ολυμπιακός 259,5, ΠΑΟΚ 172,5, Εθνικός Πειραιά 124,5

Οι αγώνες συνεχίζονται στις (3/8) με τους πρωινούς (09.00) προκριματικούς και τους απογευματινούς τελικούς της 2ης ημέρας (18.00)