Καράτε: Χάλκινη η Χατζηλιάδου στο Τόκιο

Η Ελένη Χατζηλιάδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας των +68 κλών στο KARATE1 PREMIER LEAGUE που διεξήχθη στο Τόκιο. Στην 5η θέση οι Κυδωνάκη και Ξένος.

Σπουδαία επιτυχία για την Ελένη Χατζηλιάδου!

Στον πρώτο γύρο η Ελληνίδα καρατέκα επικράτησε με 9-0 επί της Σέρβας, Αντριάνα Βίτσοβατς, ακολούθησε η νίκη της με 3-2 επί τη Σοφία Μπερούλτσεβα (Καζακστάν) και η επικράτηση της στα σημεία επί της Χαμιντέχ Αμπασάλι. Στη συνέχεια, η Χατζηλιάδου ηττήθηκε από την Αγιούμι Ουεκούσα με 1-0, όμως η πορεία της Γιαπωνέζας μέχρι τον τελικό της άνοιξε το δρόμο στην Ελληνίδα για τη διεκδίκηση του χάλκινου μεταλλίου.

Ετσι, επικράτησε με 2-1 επί της Νανσί Γκαρσία και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου μαζί με την Φινλανδή, Τίτα Κεϊνάνεν.
Το χρυσό πήρε η Αγιούμι Ουεκούσα που νίκησε στον τελικό επί της Κλιό Φερακούτσι.