Πρωταθλητής Ελλάδος ο Φίλιππος Αμυνταίου με επεισόδια στις απονομές (vid)

Gazzetta team
Πρωταθλητής Ελλάδος ο Φίλιππος Αμυνταίου με επεισόδια στις απονομές (vid)

bet365

Πραγματοποιήθηκε το διήμερο 22-23/12 στη Βέροια το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τζούντο Α/Γ. Έπεσε ξύλο στις απονομές.

Ο Φίλιππος Αμυνταίου ήταν ο θριαμβευτής στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Τζούντο Α/Γ που πραγματοποιήθηκε στη Βέροια το διήμερο 22-23 Δεκεμβρίου.

Ο σύλλογος του Αμυνταίου κατέκτησε πέντε χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ ακολούθησαν ο Άρης Θεσσαλονίκης με δύο χρυσά, ισάριθμα ασημένια και τρία χάλκινα, ενώ τρίτος σύλλογος αναδείχθηκε ο ΕΟΣ Αχαρνών με ένα μετάλλιο από κάθε απόχρωση.

Εκτός από τη γενική κατάταξη, ο Φίλιππος Αμυνταίου πρώτευσε και στο ομαδικό, επικρατώντας του Άρη με 4-1.

Το Πρωτάθλημα αυμαρώθηκε από το επεισόδιο που σημειώθηκε κατά την διάρκεια των απονομών. Δυο άνδρες μπροστά από το βάθρο, την ώρα απονομής, αντάλλαξαν γροθιές και εν συνεχεία ακολούθησε ... γερός καυγάς ο οποίος έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμοτέρων.

Η ΕΟΤ στήριξε μέσω του πανελλήνιου πρωταθλήματος τον σύλλογο γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:

ΑΝΔΡΕΣ
60 κιλά
1. Γιώργος Κοροτζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Χρήστος Πλουμπής (Άρης)
3. Δημήτρης Γιαννακίδης (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Βασίλης Μπριόλας (ΕΟΣ Αχαρνών)
66 κιλά
1. Σάββας Καρακιζίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Γιώργος Σοφιανίδης (Διόσκουροι)
3. Λευτέρης Παναγιώτου (Άρης)
3. Κώστας Τόγιας (Budo Φιλαδέλφεια)
73 κιλά
1. Γιώργος Αζωίδης (Αρης)
2. Δημήτρης Καλογήρου (Σπάρτακος Ιωαννίνων)
3. Όμηρος Λιατήρης (Budo Φιλαδέφεια)
3. Χαράλαμπος Φουλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
81 κιλά
1. Αλέξης Ντανατσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Βασίλης Μπαλαμπανασβίλι (Φίλιππος Αμυνταίου)
3. Γιώργος Ζαφειρίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Νίκος Παπαντωνίου (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
90 κιλά
1. Θόδωρος Τσελίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Μιχάλης Παυλής (Budo Φιλαδέλφεια)
3. Δαβίβ Τσοκούρης (Άρης)
3. Κώστας Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
100 κιλά
1. Γιώργος Μαλλιαρόπουλος (Αρης)
2. Γιάννης Στεφανίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Συμεών Γεωργιάδης (Πήγασος Δράμμας)
3. Παύλος Γκαράκλωβ (Φίλιππος Αμυνταίου)
+100 κιλά
1. Δημήτρης Τσουμήτας (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαβίδ Καρακλίδης (Άρης)
3. Χαράλαμπος Χατζίδης (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Γιάννης Αρζουμανίδης (Άρης)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
48 κιλά
1. Κατερίνα Θεοδωρακοπούλου (ΑΟ Ιλίου)
2. Σταυρούλα Νάνου (Ηρακλής)
3. Παρασκευή Στραγάλη (Άρης Ιωαννίνων)
52 κιλά
1. Ελένη Καρανίκα (Προμηθέας Λάρισας)
2. Μαρία Λιατήρη (Budo Φιλαδέλφεια)
3. Μαρία Κουτσιώρη (Προμηθέας Λάρισας)
3. Βαλέρια Ασκίδου (Αλέξανδρος Κατερίνης)
57 κιλά
1. Βαλεντίνα Ζώτου (Νικηφόρος Ανατολής)
2. Βαλεντίνα Γκόγκουα (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Μαρίνα Αγγελή (Νικηφόρος Ανατολής)
3. Άννα Ιωάννου (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
63 κιλά
1. Μαριάνθη Σκορδά (Τοκάι Βριλησσίων)
2. Νικολέτα Καμπά (Προμηθέας Λάρισας)
3. Βασιλεία Σαρογλάκη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Ραφαέλα Μαρινάκη (DANRO)
70 κιλά
1. Χριστίνα Σταμούλη (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Αριστέα Δήμου (Πανηπειρωτικός)
3. Ελπίδα Κατσαούνη (Εύαθλος)
3. Γεωργία Διαμαντή (Άρης Ιωαννίνων)
+78 κιλά
1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΤ Αλίμου)
2. Αναστασία Δροσοπούλου (Σπαρτιάτες ΑΣ)
3. Ισμήνη Τραγοπούλου (Ακαδημία Πολεμικών Τεχνών)

Το Gazzetta βρίσκεται στο Τόκιο και καλύπτει λεπτό προς λεπτό τους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχής, 24ωρη ενημέρωση για το πρόγραμμα των Αγώνων, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, αλλά και τον πίνακα των μεταλλίων όπως διαμορφώνεται μετά από κάθε τελικό. Επιπλέον, μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δείτε τα highlights κάθε αγωνιστικής μέρας ξεχωριστά.

 

Μείνετε συντονισμένοι στο Gazzetta που από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, ζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Τόκιο!

NEWS FEED