ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 27-26: «Έκλεψε» τη νίκη και κράτησε την έδρα η Ένωση!

Ο καλύτερος σ' όλο τον αγώνα ΠΑΟΚ έχασε με 27-26 στην παράταση από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και είναι πίσω με 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Handball Premier.

Το πρώτο για την πρόκριση της στους τελικούς της Handball Premier πραγματοποίησε η ΑΕΚ κερδίζοντας με 27-26 στην παράταση τον ΠΑΟΚ στον 1ο ημιτελικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος σ' όλο το παιχνίδι αλλά η εμπειρία της ΑΕΚ και οι απουσίες της ομάδας της Θεσσαλονίκης έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι δυο ομάδες θα παίξουν εκ νέου την Τετάρτη (8.5) στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-5 και 2-7 αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 7-9 και έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε πάλι στο +4 (7-11) στο 24' με τέρμα του Αραμπατζή. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα στο σκορ έως το 47' (17-18) και στη συνέχεια ο Γιάκομπσεν ισοφάρισε σε 18-18 πριν ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγηθεί και πάλι με 21-23.

Η ΑΕΚ με Γιάκομπσεν και Μπάγιο ισοφάρισε σε 23-23 στα 15'' πριν το φινάλε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 1ο πεντάλεπτο της παράτασης οι Γιάκομπσεν, Κοκκώνης σκόραραν και έτσι φτάσαμε στο 24-24! Ο Δανός σκόραρε δις και έκανε το 26-24. Ο ΠΑΟΚ κερδίζει πέναλτι και η ΑΕΚ χάνει με κόκκινη τον Μπάγιο.

Ο Συγγάρης αποκρούει το πέναλτι του Κωστακίδη και ο Μυλωνάς κάνει το 27-25. Ο Μαστρογιάννης μειώνει σε 27-26 και εν συνεχεία ο Γιάκομπσεν έχει δοκάρι!

Στο 69΄58 ο Γιάκομπσεν «τρώει» την κόκκινη κάρτα και ο ΠΑΟΚ κερδίζει πέναλτι. Ο Συγγάρης αποκρούει πάλι το πέναλτι του Κωστακίδη και παραμένει το 27-26.

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 3-7, 6-9, 7-11, 9-12 (ημχ.), 11-14, 14-15, 17-18, 19-19, 20-21, 23-23 (κ.α.), 27-26 (παρ.)

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Νταρσουλάντ 1, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 8, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 4, Βραζάλιτσα 3.

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 4, Τσεσμετζίδης 3, Κοκκώνης 3, Αποστόλου, Πετρίδης 5, Γιαννακίδης, Κωστακίδης 4, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Ελοζούα, Γιόσμου 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινες: 69:58 Γιάκομπσεν (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:43 Μπάγιος (τρία δίλεπτα), 54:17 Νταρσουλάντ (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 12-8, Πέναλτι: 4/4-1/4