«Χρυσός» ο Σε Τζον Φερνάντες

Αργυρώ Γιαννουδάκη

Ο Σε Τζον Φερνάντες κατέκτησε το 4ο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο στην σφαιροβολία.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 8.44 μ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας δεύτερο τον Αμερικανό Σκοτ Σέβερν με 8.41μ. και τρίτο τον Ιρανό Ασαντολάχ Αζίμι με 8.14μ.

Ο Έλληνας σφαιροβόλος σημείωσε νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ στη σφαιροβολία κατηγορίας F53. Η προηγούμενη κορυφαία επίδοση Ευρώπης ήταν 8.35μ. και την είχε πετύχει ο ίδιος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα το 2015, όπου είχε αναδειχθεί νικητής.

Ο Φερνάντες καθάρισε το χρυσό με την πρώτη του προσπάθεια, ενώ ακολούθησαν βολές στα: 8.39, 8.22, 6.59, 8.22, 8.13μ.