Ελλάδα – Ιταλία 29-20

Με δύο νίκες σε τρεις αγώνες αποχωρεί από τα Σκόπια η Εθνική χάντμπολ των νέων, επικρατώντας της Ιταλίας με 29-20 στο φινάλε του 7ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε επιτυχημένα τις υποχρεώσεις του, κερδίζοντας τις εντυπώσεις, παρότι δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την πρωτιά που έδινε την πρόκριση στα τελικά της Αυστρία, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση, πίσω από τη διοργανώτρια.

Η ελληνική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο μέρος και με ένα επιμέρους σκορ 17-9 και εντυπωσιακή άμυνα έφτασε στο θρίαμβο, με πρωταγωνιστή τον Πέτρο Μπουκοβίνα κάτω από τα δοκάρια. Ο αρχηγός είχε ποσοστό αποκρούσεων 62% με 21/34, μεταξύ αυτών και δύο πέναλτι. Πολύ καλός ήταν και ο Ζλατάνος (6/13), ο οποίος ξεκίνησε το ματς και αντικαταστάθηκε από τον συμπαίκτη του στο 16'

«Περιμέναμε ότι ματς θα κρινόταν στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε δει ότι η απόδοση της Ιταλίας στο δεύτερο ημίχρονο είχε φθίνουσα πορεία. Θελήσαμε από την αρχή να είμαστε πολύ πιεστικοί στην 6-0 άμυνα με εξόδους και επαφές στους καλούς τους περιφερειακούς για να αποκτήσουμε πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο. Το καταφέραμε γιατί είχαμε φρέσκους παίκτες (Δέσπος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς) στην άμυνα και αυτό μας έδωσε το πλεονέκτημα. Ο Μπουκοβίνας έκανε πολύ καλή εμφάνιση. Έχουμε πλήρη ομάδα με 16 αθλητές που μπορούν να αγωνιστούν ανά πάσα στιγμή και αυτό μας δίνει διάρκεια», δήλωσε μετά το τέλος του ματς ο Στέλιος Αλεπουδέας.

ΕΛΛΑΔΑ-ΙΤΑΛΙΑ 29-20
Τα πεντάλεπτα:
1-1, 4-1, 6-4, 8-7, 9-10, 12-11 (ημχ.), 15-11, 18-11, 19-13, 22-15, 24-17, 26-19, 29-20
ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Δομπρής 2, Κρεμαστιώτης, Σεϊρεκίδης 3, Ιωάννου 6, Μπάγιος 2, Μυλωνάς 2, Αραπακόπουλος 3, Καφαντάρης 2, Μπουκοβίνας, Χατζηβακαλέλης, Χερουβείμ 1, Δέσπος 2, Κεδέρης 3, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 2, Ζλατάνος.
ΙΤΑΛΙΑ (Φρέντι Ραντίκοβιτς): Ντι Τζιαντομένικο, Ρετσιούτι, Μπετίνι, Μορέτι 4, Αραγκόνα, Ρικάρντι, Ντι Μάτζιο, Ράντες, Ρόσι, Σπέρτι 4, Στρίκερ, Νταπιράν 3, Μπουλτζαμίνι, Κολασουόνο 1, Σταμπελίνι 8, Παρισίνι.
Διαιτητές: Σίρμπου- Σουπονίτσοφ (Μολδαβία), δίλεπτα: 3-4, πέναλτι: 0/1-2/5