«Πράσινη» κυριαρχία στο πανελλήνιο πρωτάθλημα των Ιωαννίνων

Τρία μετάλλια για τον Θοδωρή Ιακωβίδη του Παναθηναϊκού στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Πρωταθλητής Ελλάδος στους Έφηβους!

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε στα Ιωάννινα και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών ο Θοδωρής Ιακωβίδης.

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια καθώς σήκωσε 164 κιλά στο αρασέ (πανελλήνιο ρεκόρ), 190 κιλά στο ζετέ και 354 κιλά στο σύνολο.

Παράλληλα ο Γαβριήλ Χουτσισβίλι ήταν πρώτος στους Παίδες με 123 κιλά στο αρασέ και 143 κιλά στο ζετέ. Επιπλέον ήταν δεύτερος στους εφήβους, τρίτος στους νέους άνδρες και πέμπτος στους άνδρες κατακτώντας συνολικά τρία χρυσά μετάλλια, τρία αργυρά μετάλλια και τρία χάλκινα.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το πρωτάθλημα Ελλάδος στους Έφηβους.

Ο Χρήστος Βέτας ήταν 2ος στα 109 κιλά στους έφηβους με 105 κιλά στο αρασέ και 110 κιλά στο ζετέ. Επιπλέον ο Βασίλης Τζίμας στα +109 κιλά πήρε την τέταρτη θέση στους Παίδες με 56 κιλά στο αρασέ και 73 κιλά στο ζετέ.

Σε ότι αφορά την κατηγορία των 105 κιλών ο Κώστας Καραγκελής ήταν 5ος στους νέους άνδρες με 111 κιλά στο αρασέ και 120 κιλά στο ζετέ.

Στις υπόλοιπες ηλικακές κατηγορίες στο σύνολο ο Παναθηναϊκός ήταν δεύτερος στους Νέους άνδρες, τρίτος στους Παίδες, τρίτος στις κορασίδες και έκτος στους άνδρες.