Οι Έλληνες του Εξωτερικού (vids)

Παυλίδης, Μανωλάς, Διαμαντάκος και Φούντας βρήκαν δίχτυα αυτή την εβδομάδα για τους Έλληνες του Εξωτερικού.

Bwin - Η δράση όλων των σπορ, τώρα πιο αληθινή από ποτέ! |21+

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαγγέλης Παυλίδης που μετά από 5 αγωνιστικές στο Ολλανδικό πρωτάθλημα βρήκε ξανά δίχτυα, δίνοντας παράλληλα και μία ασίστ. Σκόρερ χρίστηκε και ο Δημήτρης Διαμαντάκος, ο οποίος δείχνει να ξεπερνάει την περιπέτεια με τον τραυματισμό του, ενώ ο Ταξιάρχης Φούντας συνεχίζει το ρεσιτάλ στην Αυστρία, έχοντας 13 γκολ σε 19 συμμετοχές με την φανέλα της Ραπίντι Βιέννης. Τέλος ο Κώστας Μανωλάς χρίστηκε και αυτός σκόρερ με την Νάπολι.

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη επί της Λίβερπουλ με 3-0.

Πάνος Ρέτσος (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Ο εκτός έδρας αγώνας με την Άστον Βίλα αναβλήθηκε.
Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στο εκτός έδρας 2-2 με την Κάρντιφ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα απο την Μπάγερν Μονάχου με 6-0.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Το παιχνίδι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αναβλήθηκε.
Ντίνος Μαυροπάνος (Νυρεμβέργη): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας νίκη επί της Καρλσρούης με 1-0.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Βασικός για 77 λεπτά στο εντός έδρας 3-1 με την Όσναμπρικ, βάζοντας το τελευταίο γκολ της ομάδας του.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Μπόχουμ): Είδε από τον πάγκο το 4-4 με την Σαντχάουζεν.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ στη νίκη με 2-1 επί της Τορίνο.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Ειδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Τορίνο.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Μπήκε στο 63ο λεπτό της ήττας από την Αταλάντα με 7-2, εντός έδρας.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Ρόμα με 4-3.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πορντενόνε.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγκανιές): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ισοπαλία με την Αλαβές, με 1-1.
Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του ήταν εκτός για την εντός έδρας ήττα από την Χετάφε με 1-0.
Nίκος Βέργος (Χέρκουλες): Βασικός στην λευκή εντός έδρας ισοπαλία με την Ανδόρα.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Μπήκε στο 82ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Ρεν με 2-0.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Έπαιξε στα πρώτα 80 λεπτά του εκτός έδρας 1-1 με την Μονακό.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Αλέξανδρος Βοΐλης (Κάζα Πία): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Κόα ντα Πιεντάντε.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 86ο λεπτό του εντός έδρας 1-1 με την Φέγενορντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην εντός έδρας νίκη επί της Χρόνινγκεν με 3-1, ενώ έδωσε την ασίστ και για το τελευταίο.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 88ο λεπτό της νίκης με 3-1 επί της Χρόνινγκεν, εντός έδρας.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη επί της Χρόνινγκεν με 3-1.
Λάζαρος Ρότα (Φουρτούνα Σιτάρντ): Βασικός στην λευκή ισοπαλία στην έδρα της Φένλο.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 4-3 στην έδρα της Τσβόλε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού δεν ήταν παρών στην μεγάλη νίκης επί του Άγιαξ με 2-0, στην έδρα του.
Γιάννης Μυστακίδης (Ντε Γκράαφσαπ): Μπήκε΄στο 58ο λεπτό της εντός έδρας νίκης με 5-1 επί της δεύτερης ομάδας της Άλκμααρ.

ΒΕΛΓΙΟ
Νίκος Καινούργιος (Ζούλτε Βάρεγκεμ): Μπήκε στο 82ο λεπτό του εντός έδρας 2-2 με την Κορτράικ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σταντάρ Λιέγης.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Σέρκλ Μπριζ): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Γάνδης με 1-0.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-1 από την Μπεσίκτας, εντός έδρας.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μπεσίκτας με 2-1.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε για 88 λεπτά στην εντός έδρας ήττα από την Μπεσίκτας με 2-1.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Σίβασπορ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Είδε από τον πάγκο το εκτός έδρας 1-1 με την Ρουζομπερόκ.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 με την Ρουζομπερόκ.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν χρησιμποιήθηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Ρουζομπερόκ.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 75ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Ρουζομπερόκ.
Φάνης Τζανδάρης (Σπάρτακ Τρνάβα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ζλάτα Μοράβτσε.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Έπαιξε στα πρώτα 82 λεπτά της νίκης επί της Μάτερσμπουργκ με 3-1 και σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο 1-1 με την Αούστρια Βιέννης, εντός έδρας.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη); Βασικός στη νίκη με 3-2 επί της Άαλμποργκ.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Το παιχνίδι με την Λουκέρνη αναβλήθηκε.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας) Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Λέφσκι.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του εκτός έδρας 1-1 με την Μπότεφ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Βασικός στην εντός έδρας νίκη επί της Πάκσι με 2-0.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Έπαιξε στα πρώτα 72 λεπτά της νίκης επί της Πάκσι με 2-0.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου); Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Μποτοτσάνι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ήττας με 3-1 από την Γκέρνικμ Ζάμπρζε.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Μπήκε στο 63ο λεπτό της ήττας με 3-1 στην έδρα της Γκέρνικμ Ζάμπρζε.

ΙΣΡΑΗΛ
Ανδρέας Γιαννιώτης (Μακάμπι Τελ Αβίβ): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Μακάμπι Νετάνια.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Σαμπαίλ.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Καμπάλα με 2-1.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το 6-2 επί της Σέντραλ Κοστ Μαρίνερς.

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ
Σάββας Γκέντσογλου (Αλ Ανταλάχ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Αλ Φαϊσαλί.

Η Χόλστεν Κέιλ του Γκέλιου, η Μπενφίκα των Βλάχοδήμου, Σάμαρη, η Σοντερισκε του Μαυρομμάτη, η Άρσεναλ του Παπασταθόπουλου παίζουν σήμερα.