Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Μάριος Όγκμποε, Ταξιάρχης Φούντας και Αλέξανδρος Βοΐλης βρήκαν δίχτυα από τους Έλληνες του Εξωτερικού.

Τέσσερα γκολ από τρεις σκόρερ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Μάριος Όγκμποε που πέτυχε δύο τέρματα με την φανέλα της Χάμιλτον, ενώ ο Αλέξανδρος Βοΐλης άνοιξε λογαριασμό στην Πορτογαλία με την Κάζα Πία. Τέλος, ο Ταξιάρχης Φούντας συνεχίζει την καταπληκτική του χρονιά στην Αυστρία με την φανέλα της Ραπίντ Βιέννης.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Είδε από τον πάγκο το επιβλητικό 4-0 επί της Νιούκαστλ.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν παρών στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπέρμπιγχαμ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Βόλφσμπουργκ με 3-2.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην ήττα με 3-0 από την Λειψία, εκτός έδρας.
Ντίνος Μαυροπάνος (Νυρεμβέργη): Βασικός στο ισόπαλο 2-2 εκτός έδρας παιχνίδι με την Χέιντενχαϊμ.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Διναμό Δρέσδης.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ):Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Άουε.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στη νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι, εκτός έδρας.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Ειδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη επί της Κάλιαρι.
Χαράλαμπος Λυκογιάννης (Κάλιαρι); Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα από την Νάπολι με 1-0.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Σπαλ.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Έπαιξε σε όλη την εντός έδρας ήττα από την Πάρμα με 1-0.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Πίζα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Μπέτις.
Λεονάρντο Κούτρης (Μαγιόρκα): Μπήκε στο 68ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Αλαβές, εντός έδρας.
Nίκος Βέργος (Χέρκουλες): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Γιαγκοστέρα.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εντός έδρας ήττα από τη Νις με 2-0.
Τάσος Δώνης (Ρεμς); Μπήκε στο 65ο λεπτό της νίκης επί της Ρεμς με 1-0.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στην ήττα από την Μπράγκα με 1-0 στο Ντα Λουζ.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα) Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα από την Μπράγκα με 1-0.
Αλέξανδρος Βοΐλης (Κάζα Πία): Βασικός και σκόρε του μοναδικού γκολ που πέτυχε η ομάδα του στην εντός έδρας ήττα από την δεύτερη ομάδα της Πόρτο με 3-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Μπήκε στο 81ο λεπτό της νίκης με 3-0 στην έδρα της Ντε Χάαγκ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Ουτρέχτη.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 82ο λεπτό του εντος έδρας 1-1 με την Ουτρέχτη.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Ειδε από τον πάγκο την ισοπαλία (1-1) με την Ουτρέχτη.
Λάζαρος Ρότα (Φουρτούνα Σιτάρντ): Βασικός στο 0-0 με την Έμεν, εντός έδρας.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε); Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-2 επί της Χέρενφεν.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Λόγω του τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-0 στην έδρα της Τβέντε.
Γιάννης Μυστακίδης (Ντε Γκράαφσαπ): Μπήκε στο 83ο λεπτό της εντός έδρας νίκης επί της Ρόντα με 2-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Αντβέρπ.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Σέρκλ Μπριζ): Βασικός στη νίκη με 1-0 στην έδρα της Σιντ Τρούιτεν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας με 1-0 από την Γκενσερμπιρλιγκί.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Γκενσερμπιλιγκί,.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Γκενσερμπιρλιγκί με 1-0.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της νίκης με 2-1 επί της Φενέρμπαχτσε, εντός έδρας.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της ήττας με 8-1 στην έδρα της Τρέντσιν.
Δημήτρης Κωνσταντινίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε σε όλη την βαριά ήττα με 8-1 από την Τρέντσιν εκτός έδρας.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 8-1 από την Τρέντσιν.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 8-1 από την Τρέντσιν.
Γιώργος Νεοφυτίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε στα 54 πρώτα λεπτά της ήττας με 8-1 από την Τρέντσιν.
Φάνης Τζανδάρης (Σπάρτακ Τρνάβα): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Σλόβαν Μπρατισλάβας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης); Πέτυχε το τελευταίο γκολ της ομάδας του στη νίκη με 2-0 επί της Βάτενς, εντός έδρας.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μάτερσμπουργκ με 2-1.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα
(Κοπεγχάγη): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 1-0 στην έδρα της Έσμπιεργκ.
Φάνης Μαυρομμάτης (Σοντερίσκε): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χόμπρο.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττα από την Τουν με 1-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Δεν ήταν στην αποστολή για το 0-0 με την ΤΣΣΚΑ εντός έδρας.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Μπήκε στις καθυστερήσεις της νίκης με 2-0 στην έδρα της Ντούναφ Ρούσε.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Βασικός στην ήττα με 3-1 στην έδρα της Πούσκας.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-1 από την Πούσκας.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας με 2-1 από την Διναμό Βουκουρεστίου εκτός έδρας.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της... λευκής εντός έδρας ισοπαλίας με την Σλασκ Βρότσλαβ.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Αγωνίστηκε στα πρώτα 60 λεπτά της εντός έδρας ισοπαλίας (0-0) με την Σλασκ Βρότσλαβ.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλας (Νέφτσι); Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Ίντερ Μπακού με 3-1.
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 0-6 από την Καραμπακ.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Πέτυχε και τα γκολ με τα οποία προηγήθηκε η ομάδα του με 2-0 στην έδρα της Χαρτς, πριν ισοφαριστεί τελικά σε 2-2.
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ (Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Βασικός στην ήττα από την Μπρισμπέιν Ρόαρ με 1-0, εντός εδρας.