Γκραν Κανάρια - Ομπραδόιρο 102-100: Άντεξαν μετά από δύο παρατάσεις Κατσικάρης - Μπουρούσης!

Μετά από 50 λεπτά αγώνα, η Γκραν Κανάρια των Κατσικάρη - Μπουρούση μπόρεσε να χαμογελάσει, αφού νίκησε την Ομπραδόιρο με 102-100, για την 13η αγωνιστική της Liga Endesa.

Η αναμέτρηση ήταν ένα ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και η Γκραν Κανάρια παιδεύτηκε πολύ μέχρι να νικήσει.

Ο Χάρπερ με δύο εύστοχες βολές (73-73, 40') έστειλε το ματς στην πρώτη παράταση, αφού δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς στη συνέχεια, όπως και οι συμπαίκτες του, Σούρνα και Μπεϊράν, αφού αστόχησαν σε σουτ.

Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, ο Κοστέλο με 11 πόντους του και τρίποντο με 8'' να απομένουν για το τέλος, έκανε το 87-87 και ο Πόθας αστόχησε σε τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα οι ομάδες να παίξουν και δεύτερη παράταση.

Εκεί, πάλι καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Ο Μπροντζιάνσκι ισοφάρισε με βολές για το 100-100, ο Χάρπερ έκανε το 102-100 και ο Μακγκί αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος.

Κορυφαίοι ήταν οι Χάρπερ και Κοστέλο με 25 και 22 πόντους, αντίστοιχα, με τον δεύτερο να παίρνει και 14 ριμπάουντ.

Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για 17:01 και βοήθησε με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Από την άλλη, ο Μπροντζιάνσκι είχε 24 πόντους και ο Κράβιτς 17 και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 40-40, 59-58 73-73 (κ.α.), 87-87 (α' παρ.), 102-100 (β' παρ.).