Οι Έλληνες του εξωτερικού (vids)

Φούντας, Παυλίδης, Παπάζογλου, Βιτορούλ και Κίτσιου βρήκαν δίχτυα για τους «Έλληνες του Εξωτερικού» αυτή την εβδομάδα, ενώ ο Αυλωνίτης έδωσε ασίστ.

Premier League: Χιλιάδες επιλογές και στοιχήματα για σκόρερ, κάρτες, κόρνερ και λεπτό πρώτου γκολ. |21+

Έξι γκολ από πέντε διαφορετικούς σκόρερ και μία ασίστ ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Φούντας συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Αυστρία με την φανέλα της Ραπίντι Βιέννης, ενώ το ίδιο κάνει στην Ολλανδία και ο Παυλίδης με την Βίλεμ. Ο Κίτσιου στην Τουρκία με γκολ στις καθυστερήσεις «σκότωσε» την Γαλατασαράι, ο Σοϊλέδης άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για την Βιτορούλ, ενώ το τέρμα που πέτυχε ο Παπάζογλου δεν έφτανε στην Βολουντάρι. Τέλος ο Αυλωνίτης έδωσε την ασίστ για το πρώτο γκολ της Στουρμ.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Σίτι με 3-0.
Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την εντός έδρας ήττας από την Μάντσεστερ Σίτι με 3-0.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Είναι τραυματίας και δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Λίβερπουλ.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν ήταν στην αποστολή για το 1-0 επί της Φούλαμ, εντός έδρας.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Μπήκε στο 66' της ήττας με 2-0 στην Κολωνία.
Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας από την Άουγκσμπουργκ με 4-2.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 6-1 στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου.
Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Δεν υπολογίζεται και δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 1-1 με την Σαντχάουζεν.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 3-1 στην έδρα της Βέχεν Βισμπάντεν.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εκτός έδρας 2-2 με την Νυρεμβέργη.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Πάρμα με 2-1.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Πάρμα με 2-1, εντός έδρας.
Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Έπαιξε σε όλο το εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπρέσια, όπου η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-0.
Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός στο εκτός έδρας 0-0 με την Μίλαν.
Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Βασικός στην ήττα με 2-0 στην έδρα της Βίρτους Εντέλα.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Είναι τραυματίας και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο εκτός έδρας 1-1 με την Αλαβές.
Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Έπαιξε στα πρώτα 62 λεπτά της εκτός έδρας ήττας από την Πονφεραντίνια με 2-0.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Μπήκε στο 66ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Ρεμς με 1-0.
Τάσος Δώνης (Ρεμς): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Τουλούζ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός στο επιβλητικό 4-0 επί της Φαμαλικάο, εντός έδρας.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Δεν χρησιμοποιπηθηκε στο 4-0 επί της Φαμαλικάο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-1 στην έδρα της Φέγενορντ.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Με δικό του γκολ άνοιξε το δρόμο προς την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέρενφεν.
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 83ο λεπτό της νίκης με 2-1 στην έδρα της Χέρενφεν.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέρενφεν.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε); Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-0 στην έδρα της Τβέντε.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Λόγω του σοβαρού τραυματισμού του δεν μπόρεσε να δώσει το παρών στη νίκη επί του Άγιαξ με 1-0.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 4-1 από την Γκενκ, εκτός έδρας.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-0 επί της Σερκλ Μπριζ.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Βασικός για 58 λεπτά στο εντός έδρας παιχνίδι με την Αντάλιασπορ που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε σε όλο το παιχνίδι με την Αντάλιασπορ που έληξε χωρίς νικητή (0-0)
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην λευκή εντός έδρας ισοπαλία με την Αντάλιασπορ.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 3-0 από την Κασίμπασα.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις, διαμορφώθηκε το τελικό 2-2 στην έδρα της Ανκαραγκούτσου.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης); Ακόμα ένα ρεσιτάλ από τον Έλληνα άσο που πέτυχε τα δύο τελευταία γκολ της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Αντμίρα.

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός στο εκτός έδρας 3-3 με την Λασκ, έχοντας την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 2-1 στην έδρα της Λουκέρνης.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Βασικός στο 1-1 με την Λουντογκόρετς.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Είδε από τον πάγκο το 0-0 με την Λοκομοτίβ Πλίβντιφ,εκτός έδρας.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε); Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 1-1 με τν Αρντα.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Είδε από τον πάγκο την ήττα από την Βιντεότον με 2-0.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Βιντεότον.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Με δικό του γκολ η Βολουντάρι προηγήθηκε στην εκτός έδρας ήττα από την Κραϊόβα με 2-1.
Άρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Βασικός και σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του, στην εκτός έδρας νίκη επί της Βιτορούλ με 2-0.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Βίσλα.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Μπήκε στο 67ο λεπτό του εκτός έδρας παιχνιδιού με την Βίσλα αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να γλιτώσει την ήττα με 1-0.

ΑΖΑΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 4-1 επί της Σεμπάιλ.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Μπήκε στο 81ο λεπτό της ήττα με 1-0 από την Αμπερντίν, εκτός έδρας.