ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Οι Έλληνες του εξωτερικού

Δύο γκολ από τον Παυλίδη, ένα από τον Πλατέλλα και μία ασίστ από τον Βρουσάι, ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων του Εξωτερικού.

Επιστροφή στοιχήματος* στο Champions League! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Τρία γκολ από δύο διαφορετικούς παίκτες, έγραψε ο... λογαριασμός των Ελλήνων του Εξωτερικού αυτή την εβδομάδα. Ο Βαγγέλης Παυλίδης πέτυχε δύο τέρματα στο 3-3 με την Ντε Χάαγκ, με τον Μάριο Βρουσάι να δίνει και μία ασίστ, ενώ ο Βαγγέλης Πλατέλλας χρίστηκε κι αυτός σκόρερ στις καθυστερήσεις της νίκης επί της Καμπάλα με 4-1.

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Άρσεναλ): Βασικός στο εντός έδρας 2-2 με την Σαουθάμπτον.
Ντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Δεν ήταν στην αποστολή για την ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Σαουθάμπτον στο Emirates.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Μπέρνλι με 3-0.

Νίκος Καρέλης (Μπρέντφορντ): Λόγω του τραυματισμού του δεν έδωσε το «παρών» στη νίκη με 1-0 επί της Ρέντινγκ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Πάνος Ρέτσος (Μπάγερ Λεβερκούζεν): Είδε από τον πάγκο το 1-1 με την Φράιμπουργκ στο BayΑrena.

Κώστας Σταφυλίδης (Χόφενχαϊμ): Μπήκε στο 78ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Μάινς με 5-1.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Έμεινε με τους αναπληρωματικούς στην εντός έδρας ήττα από την Σάλκε με 2-1.

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Ήταν εκτός αποστολής στη νίκη με 2-1 επί της Διναμό Δρέσδης, καθώς δεν υπολογίζεται.
Δημήτρης Διαμαντάκος (Σανκτ Πάουλι): Δεν ήταν στην αποστολή για την ήττα με 3-1 στην έδρα της Άουε.
Γιάννης Γκέλιος (Χόλστεϊν Κέιλ): Βασικός στο επιβλητικό 6-3 στην έδρα της Βέχεν Βισμπάντεν.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο το 1-1 στην έδρα της Μίλαν.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Δεν χρησιμοποιήθηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Μίλαν.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο); Μπήκε στο 69ο λεπτό της εντός έδρας ήττας από την Λάτσιο με 2-1.

Δημήτρης Νικολάου (Έμπολι): Έπαιξε και στα 90 λεπτά στο εντός έδρας 1-1 με την Βενέτσια.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεβάντε): Βασικός στο  παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-1.

Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ντεπορτίβο Λα Κορούνια): Βασικός στο εντός έδρας 0-0 με την Αλκορόν.

ΓΑΛΛΙΑ
Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Βασικός στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας ήττας από την Μαρσέιγ με 2-0.

Τάσος Δώνης (Ρεμς); Μπήκε στο 69ο λεπτό του εκτός έδρας 1-1 με την Μετς.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Βιζέλα για το Κύπελλο.
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Βασικός στο πρώτο ημίχρονο του ματς Κυπέλλου με την Βιζέλα εκτός έδρας, το οποίο η Μπενφίκα κέρδισε με 2-1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 2-1 επί της Χέρενφεν.
Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ ΙΙ): Βασικός και σκόρερ δύο τερμάτων στην εκτός έδρας ισοπαλία με την Ντε Χααγκ (3-3)
Μάριος Βρουσάι (Βίλεμ ΙΙ): Μπήκε στο 54΄στο εκτός εδρας 3-3 με την Ντε Χάαγκ και έδωσε την ασίστ για το τελευταίο γκολ της ομάδας του.
Γιώργος Στρέτζος (Βίλεμ ΙΙ): Είδε από τον πάγκο το 3-3 στην έδρα της Ντε Χάαγκ.
Κώστας Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 2-0 στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ.
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Ουτρέχτης, εκτός έδρας.

ΒΕΛΓΙΟ
Φιορίν Ντουρμισάι (Μπέβερν): Είδε από τον πάγκο το εντός έδρας 1-1 με την Σερκλ Μπριζ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Σιντ Τρούιτεν.

ΤΟΥΡΚΙΑ
Τάσος Μπακασέτας (Αλάνιασπορ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα από την Γκοζτεπέ με 1-0.
Μανώλης Σιώπης (Αλάνιασπορ): Έπαιξε και στα 90 λεπτά της ήττας από την Γκοζτεμπέ, εντός έδρας, με 1-0.
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Αγωνίστηκε σε όλη την εντός έδρας ήττας από την Γκοζτεμπέ με 1-0.
Δημήτρης Χατζηϊσαΐας (Ρίζεσπορ); Μπήκε στο 85΄της ήττας με 2-0 στην έδρα της Ντενίζλισπορ.
Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Τραμπζονσπορ.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ
Χρήστος Κουντουριώτης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Μπήκε στο 71΄της εύκολης νίκης με 5-0 επί της Ντατς,
Λάζαρος Ρότα (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Βασικός στο 5-0 επί της Ντατς.
Κυριάκος Σαββίδης (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Έπαιξε στα πρώτα 75 λεπτά της νίκης με 5-0 επί της Ντατς.
Δημήτρης Πόποβιτς (Ζέμπλιν Μιχαλόβτσε): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας 5-0 με την Ντατς.
Γιώργος Τζοβάρας (Σλόβαν Μπρατισλάβας): Είδε από τον πάγκο τη νίκη επί της Σέρεντ με 2-0, εντός έδρας.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιέννης): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 με την Στουρμ Γκρατς.
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Έπαιξε και στα 90 λεπτά του ισόπαλου 1-1 με την Ραπίντ Βιέννης.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Χόμπρο.

ΕΛΒΕΤΙΑ
Κώστας Δημητρίου (Βασιλεία): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας ήττα από την Σερβέτ με 2-0.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
Αντώνης Στεργιάκης (Σλάβια Σόφιας): Είδε από τον πάγκο την ήττα με 1-0 από την Τσέρνο Μόρε στην Σόφια.
Δημήτρης Χαντάκιας (Τσέρνο Μόρε): Δεν χρησιμοποιήθηκε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σλάβια Σόφιας.
Γιάννης Κάργας (Λέφσκι Σόφιας): Μπήκε στο 48' της εντός έδρας νίκης με 2-0 επί της Τσάρσκο Σέλο.
Θεόφιλος Κουρούπης (Βιτόσα Μπίστριτσα): Δεν ήταν στην αποστολή για την εκτός έδρας παιχνίδι με την Αρντά.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Θεόδωρος Μπέριος (Βάρντα): Δεν ήταν στην αποστολή για το 1-0 επι της Ντεμπρετσένι.
Σταύρος Τσουκαλάς (Βάρντα): Μπήκε στο 27ο λεπτό της νίκης με 1-0 επί της Ντεμπρετσένι.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Θανάσης Παπάζογλου (Βολουντάρι): Μπήκε στο 84ο λεπτό του εκτός έδρας 2-2 με την Πολιτέκνικα Ιάσι.

ΠΟΛΩΝΙΑ
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν Σέσιν); Βασικός στη νίκη με 3-1 επί της Λέγκια Βαρσοβίας.
Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν Σέσιν): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 επί της Λέγκια.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Δεν ήταν στην αποστολή για τη νίκη με 1-0 επί της Βίτεμπσκ, εντός έδρας.

ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ
Βαγγέλης Πλατέλλας (Νέφτσι): Μπήκε στο 72' της νίκης με 4-1 επί της Καμπάλα και στις καθυστερήσεις, πέτυχε το τελευταίο γκολ της ομάδας του.

Τάσος Παπάζογλου (Ζίρα): Είδε από τον πάγκο τη νίκη με 3-1 της Ίντερ Μπακού.

ΣΚΩΤΙΑ
Μάριος Όγκμποε (Χάμιλτον): Αγωνίστηκε στα πρώτα 54 λεπτά της εντός έδρας ήττας από την Ρέιντζερς με 3-1.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Παναγιώτης Κονέ
(Γουέστερν Γιουνάιτεντ): Βασικός στην ήττα με 1-0 στην έδρα της Σέντραλ Κοστ Μάρινερς.

* Η Λέτσε του Ταχτσίδη και η Κάλιαρι του Λυκογιάννη παίζουν σήμεςρα.

Φωτογραφίες: Getty Images / Ideal Image.