Βαλένθια - Γκραν Κανάρια 86-88: Σπουδαίο «διπλό» για Κατσικάρη και Μπουρούση

Η «ελληνική» Γκραν Κανάρια επιβλήθηκε εκτός έδρας της Βαλένθια με 86-88 στην παράταση.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε μεταξύ Βαλένθια και Γκραν Κανάρια με την ομάδα των Κατσικάρη και Μπουρούση να πανηγυρίζουν μετά από παράταση με 86-88.

Οι γηπεδούχοι για τρεις περιόδους είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και μόνιμο προβάδισμα γύρω από τους 10 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη βρήκε λύσεις στην επίθεση, βελτίωσε την άμυνά της και ισοφάρισε σε 67-67 (36'). Σε εκείνο το σημείο ο εκ των κορυφαίων των φιλοξενούμενων, Γιάννης Μπουρούσης (14π., 6ρ.) αποβλήθηκε με πέντε φάουλ όμως η Βαλένθια δεν το εκμεταλλεύτηκε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο ο Φώτης Κατισκάρης είδε τις λεπτομέρειες να γέρνουν στην πλευρά της ομάδας του και πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Ο Κουκ τελείωσε με 24 πόντους και 8 ασίστ ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λόιντ με 17 πόντους, αλλά 5/15 σουτ.

Η Βαλένθια πλέον επικεντρώνεται στην αναμέτρηση στην Αθήνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό (08/11).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-37, 65-57, 71-71, (παρ.) 86-88