Γαλατάσαραϊ-Φενέρμπαχτσε 83-64

Κάτια Πετροπούλου

Ένα ματς με πολλά νεύρα, ένταση και νικήτρια την Γαλατάσαραϊ! Η «τσιμ-μπομ» έκανε υπέροχη εμφάνιση κόντρα στη Φενέρ και υποχρέωσε την ομάδα του Ομπράντοβιτς στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα (83-64).

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόλις για ένα δεκάλεπτο στην έδρα της Γαλατά και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν τα πάντα για τη νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο καθοριστικό, με την Γαλατά να κάνει επιμέρους 25-9 και να φτάνει στην μέγιστη διαφορά στο φινάλε του αγώνα, με τη Φενέρ να έχει 5/19 τρίποντα.

Ο Ουίτινγκτον είχε 20 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Ουέμπστερ 17 πόντους με 4/5 τρίποντα.

Ο Χάρισον πρόσθεσε 14 πόντους κι έδωσε 8 ασίστ και ο Όγκουστ είχε 8 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Για τη Φενέρ, ο Ντε Κολό είχε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς 14 πόντους, ο Σλούκας 12 και 6 ασίστ και ο Μαχμούτογλου 10.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-37, 58-55, 83-64.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα