«Χαλκινη» η Φράγκου στο Παγκόσμιο Κ20

Κώστας Ευθυμιάδης

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας Εφήβων-Νεανίδων κατέκτησε η Ευαγγελία Φράγκου στο σκιφ.

Μία ακόμη μεγάλη επιτυχία για την ελληνική κωπηλασία, με την Ευαγγελία Φράγκου να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο σκιφ νεανίδων του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της κατηγορίας της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε σε 7:57.53, χάνοντας για δέκατα του δευτερολέπτου το ασημένιο μετάλλιο από την Ιταλίδα αντίπαλό της που τερμάτισε σε 7:57.37 ενώ απείχε μόλις δυο δευτερόλεπτα από την Ελβετίδα που κέρδισε το χρυσό σε 7:55.02.

Οι Στυλιανη Νάτσιουλα- Κατερινα Γκόγκου τερμάτισαν 5ες στο διπλό σκιφ νεανίδων με χρόνο 7:19.95.

Η τετράκωπος των εφήβων με τους Παναγιώτη Αδάμ -Γιώργο Παπαδόπουλο-Ανδρέα Καρετσο-Σπύρο Γεωργίου τερμάτισε 5η στο τελικό σημειώνοντας χρόνο 6:14.27.
Στο διπλό σκιφ εφήβων οι Αθανασιαδης-Καούδης και Χρήστου πήραν την 6η θέση με χρόνο 6:39.45.

Η τετράκωπος των νεανίδων με τις Παρθένα Παπατέρπου-Ελένη Χαραλαμπιδου-Ιωάννα Ασβεστα- Ελισαβετ Ηρα Αργυράκη τερμάτισε επίσης στην 6η θέση με 7:05.60, όπως και οι Μαργαρίτογλου και Λυκομητρου στη δίκωπο των εφήβων με 6:57.97.

Τέλος στο μικρό τελικό του σκιφ εφήβων ο Ιάσονας Εξάρχου κατέλαβε την 3η θέση με χρόνο 7:07.67 και την 10η συνολικά.