Εκανε το 10 στα 10 ο ΠΑΟΚ, σπουδαία νίκη για Δράμα και Φίλιππο Βέροιας

Ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την έδρα του Αερωπού (22-21) κάνοντας το 10 στα 10 στο πρωτάθλημα.

Με το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα της Handball Premier συνεχίζει ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε και του Αερωπού στην Έδεσσα με σκορ 21-22.

Ο «δικέφαλος» έκανε το 10 στα 10 στον βόρειο όμιλο του πρωταθλήματος, έστω και δύσκολα καθώς ο Αερωπός πίεσε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 14-8, ο Αερωπός μείωσε σε 19-20 στο 55’ και 21-22 στα 15’’ πριν το τέλος, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ κράτησαν την μπάλα στην τελευταία κατοχή και έφτασαν στη νίκη.

Αερωπός (Ταρινίδης): Αθανασίου, Τσέλιος 3, Μήγγας 1, Γάτσης, Κράλλης 3, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ 1, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεφ 5, Μποκάρεφ 3, Κυριακού 4, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς, Κρίβιτς 1, Μυλωνάς.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης, Παπάζογλου, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 2, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Σεϊρεκίδης 7, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Στογιάνοβιτς 3, Μισαηλίδης 1, Τζωρτζίνης 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 4/5 – 3/3

Ζαφειράκης Νάουσας- Δράμα 27-28

Ματσάρα έγινε στη Νάουσα όπου η Δράμα επικράτησε δύσκολα με 28-27 του Ζαφειράκη.

Το ματς κρίθηκε από γκολ του Μπουγκαρίνοβιτς, που έκανε το 27-28 τριάντα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ενώ ακολούθησε απόκρουση του Παπάζογλου σε σουτ του Πίτου. Η ομάδα της Δράμας έκανε μεγάλη ανατροπή στο ματς καθώς στο 45’ ήταν πίσω με πέντε τέρματα (24-19) αλλά το επιθετικό μπλακ άουτ των γηπεδούχων στο τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν καθοριστικό για την εξέλιξή του.

Για την Δράμα, η νίκη αυτή την έφερε πάλι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του βορείου ομίλου, μετά και την ήττα του Αερωπού από τον ΠΑΟΚ.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Θεοδωρόπουλος 13, Κρέξης, Τσουκαλάς, Κανιζάι 3, Γαλίτης, Πίτος 4, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας 3, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας 1, Διδασκάλου, Ρότζιος 1, Τσαγκεράς 2.

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Πούλιος, Παπάζογλου, Μπουγκαρίνοβιτς 5, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 2, Κοτσαμαρίκογλου 3, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας4, Καβάζης 1, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σίνα 4.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 1-6. Πέναλτι: 4.4 – 2/2

Φίλιππος Βέροιας- Φαίακας Κέρκυρας 30-27

Χρειάστηκε να περάσουν τρεις μήνες (παρά… τρεις ημέρες) για να «γευτεί» ξανά νίκη ο Φίλιππος Βέροιας στο πρωτάθλημα της Handball Premier. Είχε επικρατήσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος του Ζαφειράκη και φτάσαμε στην 12η αγωνιστική για να πάρει ξανά δύο βαθμούς. Αυτή τη φορά κέρδισε τον Φαίακα Κέρκυρας με 30-27, χάρη σε εντυπωσιακή αντεπίθεση στο τελευταίο 20λεπτο.

Βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (12-16) και μετά το 18-20 στο 40’ άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολα γκολ στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσουν σε μια νίκη που δεν αλλάζει και πολλά πάντως στην βαθμολογία.

Φίλιππος (Παυλίδης): Κριούτσκοφ, Μούγιτς 4, Άγκοβιτς 4, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 3, Κακαφίκας, Αρβανιτίδης, Κουκουτσίδης 6, Ρίζος 2, Β. Φιλόσογλου 4, Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 5, Κυριακίδης Κ. Φιλόσογλου, Εμμανουήλ, Τσαμήτρος.

Φαίακας (Μιχαλάκης): ΕλΧαραγκάουι 2, Τσίλης 5, Ντζούλοβιτς 12, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης 3, Κυπριώτης, Δελλής 1, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Ζέρβας, Γεωργαλής, Μάνιτς 3, Προβατάς, Νάστος 1.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 3/3 – 3/3