ΠΑΟΚ - Νέα Ιωνία 23-29: Μαγική η Μάγδα Κεπεσίδου, κυπελλούχος η Νέα Ιωνία

Δημήτρης Ντζάνης

Η Νέα Ιωνία θριάμβευσε επί του ΠΑΟΚ με 29-23 στην Ηγουμενίτσα, με την τερματοφύλακα και αρχηγό της Μάγδα Κεπεσίδου να δίνει ρεσιτάλ και να οδηγεί την αθηναϊκή ομάδα στο 6ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας της.

Με τη Μάγδα Κεπεσίδου να είναι μαγική κάτω από την εστία, η Νέα Ιωνία νίκησε τον ΠΑΟΚ με 29-23 (ημ. 13-11) στην Ηγουμενίτσα και γιορτάζει την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ γυναικών, για πρώτη φορά μετά το 2018.

Η 26χρονη διεθνής τερματοφύλακας πανάξια αναδείχθηκε MVP του τελικού στο 19ο Final 4, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17/40 επεμβάσεις (43%), εκ των οποίων οι δύο σε πέναλτι και τη Νέα Ιωνία να πιάνει τον ΠΑΟΚ στα έξι τρόπαια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις ανάγκες ενός τελικού και είδε να σταματά το σερί των τεσσάρων κατακτήσεων.

nea ionia

Στην πρώτη επίθεση του τελικού η Κεπεσίδου απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι της Μαρίας Χατζηπαρασίδου, προμήνυμα για τη συνέχεια του τελικού. Το ξεκίνημα του τελικού στο 19ο Final 4 ήταν νευρικό για τις φιναλίστ, μόλις τρία γκολ στα πρώτα 10 λεπτά.

Προοδευτικά οι ομάδες άρχισαν να βρίσκουν λύσεις, με τη Νέα Ιωνία να προηγείται με 4-2. Με δύο γκολ από την Αγνή Ζυγούρα ο ΠΑΟΚ προσπέρασε 6-5, αλλά τη Νέα Ιωνία με σερί 3-0 να φθάνει στο 9-7 (22') και την Κεπεσίδου να έχει ήδη επτά επεμβάσεις.

nea ionia

Ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ από την Μποριζόφσκα ισοφάρισε 10-10, όμως το 1ο ημίχρονο έκλεισε με τις δύο εκτελέσεις πέναλτι από τη Νικολίνα Κεπεσίδου, για το 13-11 υπέρ της Νέας Ιωνίας και τη Μάγδα Κεπεσίδου να έχει 9/20 στις αποκρούσεις.

Το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου ήταν το καθοριστικό σημείο, ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις ένα γκολ σε εννέα λετπά, με τη Νέα Ιωνία να προηγείται με 16-11 (33:20), 18-12 (37'), 20-14 (42΄) και 21-15 (44').

Η τελευταία αντίδραση για τον ΠΑΟΚ ήρθε μετά το 45ο λεπτό. Με τρία γκολ από τη Σαμολαδά και ένα από τη Σεβδίλη και με σερί 4-0, μείωσε σε 23-20 (51').

chatziparasidou

Όμως τα γκολ από τις Στουγιαννίδου, Κμίροβα και τις δύο νέες επεμβάσεις από την Κεπεσίδου έφεραν τη Νέα Ιωνία στο 25-20 (52'). Από εκεί και μετά οι παίκτριες του ΠΑΟΚ δεν είχαν άλλα ψυχικά αποθέματα, με το σκορ να ανοίγει στο 29-21 και τη Νέα Ιωνία να κατακτά πανηγυρικά το Κύπελλο Ελλάδας.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-2, 3-4, 7-7, 9-10, 11-13 (ημχ), 12-16, 13-18, 16-22, 19-23, 21-26, 23-29

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Χριστοφόρις, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς, Ζυγούρα 2, Καπρινιώτη, Σαμολαδά 4, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 4, Γκόμες 2, Νταβέφσκα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 2, Ριμπέιρο, Μπουράτο 1.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου, Κοτρώτσιου, Κμίροβα 5, Κριντς 8, Καρέλα, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη 1, Ν. Κεπεσίδου 5, Γιαννοπούλου, Νταβίντοβιτς 3, Μπόγιανιτς, Στουγιανίδου 5.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/6-2/2