Παγκόσμιο πρωτάθλημα χάντμπολ: Η Δανία και η Γαλλία αντιμέτωποι για το χρυσό μετάλλιο

Η Δανία, πρωταθλήτρια κόσμου στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις και η ολυμπιονίκης του Τόκιο Γαλλία, θα μονομαχήσουν για το παγκόσμιο στέμμα στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Στοκχόλμη.

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο η Δανία και η Γαλλία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών της Σουηδίας και την Πολωνία στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης την Κυριακή (29/1, 21:00) στη Στοκχόλμη,

Η Δανία νικώντας δύσκολα την Ισπανία στο Γκντανσκ με 26-23, πάει για το τρίτο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Οι ολυμπιονίκες Γάλλοι χάλασαν το πάρτι των Σουηδών, μπροστά σε 20.000 σχεδόν φιλάθλους επικράτησαν στη Στοχκόλμη με 31-26, επιστρέφοντας σε τελικό μετά το 2017, στην έδρα τους στο Παρίσι και διεκδικώντας τον 7ο παγκόσμιο τίτλο τους σε οκτώ συνολικά συμμετοχές σε τελικούς.

Με τη Δανία σε επίπεδο παγκοσμίου πρωταθλήματας είχαν αναμετρηθεί στον τελικό του 2013, ξανά στη Σουηδία, επικρατώντας με 37-35 στην παράταση. Στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο η Γαλλία νίκησε τη Δανία με 25-23.

Στο Γκντανσκ η Δανία φάνηκε να καθαρίζει πιο εύκολα τον ημιτελικό με την Ισπανία από ό,τι δείχνει το τελικό 26-23.

Όμως οι πρωταθλητές κόσμου χρειάστηκαν την 15η επέμβαση στον αγώνα από τον τερματοφύλακά τους και αρχηγό Νίκλας Λαντίν στην εκτέλεση πέναλτι Φεράν Σολέ στο 59:20 και με το σκορ στο 25-23, για να σφραγίσουν ουσιαστικά τη νίκη, με τον Εμίλ Γιάκομπσεν να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Ο Λαντίν με 15 αποκρούσεις σε 35 σουτ (43%) αναδείχθηκε MVP του ημιτελικού.

Σπουδαία εμφάνσιση και για τον Ισπανό τερματοφύλακα Γκονζάλο, Πέρεζ ντε Βάργκας (14/40 αποκροκρούσεις, 35%) , με κορυφαία αυτή στην εκτέλεση πέναλτι από τον Μίκελ Χάνσεν στο 58:52.

H Δανία μετά το 10ο λεπτό δημιούργησε και διατήρησε διαφορές μέχρι τα τέσσερα γκολ, κλείνοντας το ημίχρονο στο 15-10.
Διατήρησαν το +5 μέχρι το 40΄, 20-15, όμως η Ισπανία με σερί 4-0 μείωσε σε 20-19 (47:08).

Παρόλα αυτά οι Δανοί αντέδρασαν σωστά, απάντησαν με δικό του 3-0 για τ 25-20 στα 56:26, με τους Ισπανούς να επιστρέφουν για το 25-23, στα 58:28, αλλά μέχρι εκεί.

Στην Tele2 Arena της Στοκχόλμης οι Γάλλοι δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους Σουηδούς, επικρατώντας με 31-26. Είχαν την πρωτοπορία από την αρχή, προηγήθηκαν 9-6 στο 15', με 14-9 στο 26' και 16-12 στο ημίχρονο.

Κράτησαν σταθερά πλεονέκτημα πέντε γκολ, 20-15 στο 37', 23-18 στο 42'. με τους Σουηδούς να μειώνουν μέχρι τα τρία γκολ. Οι Φάμπρεγκας (6/7), Μαέ (5/6) και Μεμ (5/9) οδήγησαν επιθετικά τη Γαλλία.