Παγκόσμιο Μπιτς Χάντμπολ: Ήττα στις λεπτομέρειες η εθνική εφήβων από τη Γερμανία

Η εθνική ομάδα beach handball εφήβων έφθασε πολύ κοντά στην υπέρβαση απέναντι στη Γερμανία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Ηρακλείου.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο εναρκτήριο παιχνίδι της στη Β’ φάση του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων BeachHandball«Ηράκλειο 2022», η Εθνική Εφήβων που έφτασε πολύ κοντά σε μία μεγάλη νίκη κόντρα στη Γερμανί, όμως τελικά ηττήθηκε με 2-1 σετ.

Η Εθνική πήρε το πρώτο σετ με 26-24 με ανατροπή από 6-12 που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στο δεύτερο προηγήθηκε 20-17, αλλά έχασε το σετ με 20-23. Στα σουτ άουτ η Ελλάδα προηγήθηκε 4-0 και 8-4, αλλά οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ελληνικής ομάδας και ισοφάρισαν σε 8-8 και πήραν τη νίκη 16-14.

Οι Κολεζάκης, Παπαδόπουλος (από 16 πόντους) και Μαρίνος (14 πόντους)ήταν κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα που το απόγευμα (18:30) θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία

Διονύσης Καραγκιοζόπουλος (προπονητής Εθνικής Εφήβων): «Είδαμε όλα τα ματς της Γερμανίας και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Όλα τα σετ κρίθηκαν στο γκολ. Μόνο μπράβο μπορώ να πω για τους αθλητές μας, δεν έχω κανένα παράπονο. Στα σουτ άουτ ήμασταν άτυχοι. Πρέπει να βρούμε τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουμε γιατί ακολουθούν και άλλα δύσκολα παιχνίδια».

ΕΛΛΑΔΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-2 (26-24, 20-23, 14-16)

ΕΛΛΑΣ (Καραγκιοζόπουλος): Χήνος, Κολεζάκης 16, Μπατής 4, Σιαράβας 2, Πουγάτσιας, Μαρίνος 14, Παπαδόπουλος 16, Μαρκατάτος, Τουλκερίδης 8, Κυριακίδης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φράνκε): Βάντκε, Ντούρις, Λάιμπεκ 29, Αλτ, Ζέσλερ 14, Πιτσίρι 6, Κιλπ 6, Εβαλντ, Μπόνετ 6, Γκάιλς

Ήττα οι νεάνιδες από τη Γερμανία

Στη δεύτερη ελληνογερμανική αναμέτρηση της ημέρας στη διοργάνωση η εθνική νεανίδων στην πρεμιέρα της β' φάσης, έχασε 2-0 (21-13, 25-15) από τη Γερμανία, με πρώτες σκόρερ τις Κουκμίση και Μαλλέ που σκόραραν από 8 πόντους. Η Εθνική το βράδυ (21:00) θα παίξει με την Αργεντινή σε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι.