ΑΣΕ Δούκα: Τίμησαν τη μνήμη του Άλκη, νίκησαν τη ΧΑΝΘ, με ΑΕΚ στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Ο ΑΣΕ Δούκα θα αντιμετωπίσει την κυπελλούχο ΑΕΚ για μια θέση στο Final 4 της διοργάνωσης.

Ο ΑΣΕ Δούκα πήρε αυτό που ήθελε από το ταξίδι του στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Αμαρουσίου νίκησε τη ΧΑΝΘ με 34-29 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με την κάτοχο του τίτλου, ΑΕΚ.

Στον αγώνα της Κυριακής (2/6) κόντρα στη ΧΑΝΘ, ο Δούκας προηγήθηκε 10-6 (15’), ενώ η διαφορά έφθασε στα 6 τέρματα 14-8 στο 20ό λεπτό για να κλείσει το ημίχρονο 18-14 υπέρ του Δούκα.

Η ΧΑΝΘ πλησίασε στο γκολ (21-20), όμως οι φιλοκενούμενοι ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και δεν άφησαν άλλα περιθώρια στους γηπεδούχους. Η διαφορά έφθασε ακόμα και στα επτά τέρματα (32-25 στο 55’), με τον ΑΣΕΔ να φθάνει με άνεση στο 34-29.

Για τον Άλκη

Λίγη ώρα πριν τον από αγώνα ο Δούκας τίμησε τη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη. Ο γενικός αρχηγός του τμήματος, Κωνσταντίνος Αλεξίου και μέλη της αποστολής της ομάδας βρέθηκαν στο σημείο όπου δολοφονήθηκε ο 19χρονος φίλος του Άρη και άφησαν λίγα άνθη και μία μπλε φανέλα του Συλλόγου των Εκπαιδευτηρίων.

ΑΣΕΔ

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-8, 6-10, 8-13, 11-16, 14-18 (ημχ.), 17-18, 20-20, 21-22, 24-27, 25-32, 29-34.
ΧΑΝΘ (Ναουμίδης): Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Τσιρόγιαννης 1, Παπαδόπουλος, Πάντζιος, Τζίνεβης 2, Καράγγελος 2, Βασιάδης 9, Ανδρεαδάκης 2, Σουλάνης 1, Πετρίδης 5, Μπίλλιας, Γιαννακίδης, Σαρηγιαννίδης 4, Βαρδάκας 3, Κωστόπουλος.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Μαρκατάτος 5, Παγιάτης 3, Τσιγαρίδας 5, Κοβάνης, Τζανιδάκης, Γερουλάνος 1, Νικολίνταης, Πάνου 1, Ντούνης 2, Γιάντσα 4, Χαριτωνίδης, Αποστολίδης 1, Ιβάνοβιτς 2, Κολλύρης, Γιόσμου 1, Στεφανίτσης 9.