Ηταν 16 Φεβρουαρίου όταν η Μαρτίνα Ναβρατίλοβα κατακτούσε τον 158ο τίτλο της καριέρας της.

Στην αγαπημένη της πόλη, το Σικάγο, έγραψε ιστορία σαν σήμερα, 16 Φεβρουαρίου του 1992.

Εφτασε στον τελικό του Virginia Slims απέναντι σε μία άλλη σπουδαία τενίστρια, την Γιάνα Νοβότνα. Η Ναβρατίλοβα μέχρι αυτό το τουρνουά μετρούσε 157 τίτλους, όσους είχε και η Κρις Εβερτ στην κορυφή της σχετικής λιστας. Με την Εβερτ να έχει αποχωρήσει από την ενεργό δράση από το 1989, η Τσεχοσλοβάκα στην καταγωγή, αλλά ήδη Αμερικανίδα υπήκοος εκείνη την περίοδο, έδινε έναν συναρπαστικό τελικό, με στόχο να γράψει ιστορία μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο.

Η Νοβότνα δεν της το έκανε εύκολο. Η Ναβρατίλοβα κέρδισε το πρώτο σετ στο tie break (7-6), ενώ έχασε το δεύτερο με 6-4. Στο τρίτο η Νοβότνα είχε προβάδισμα 5-4 και σέρβιρε για το ματς. Η αντίπαλός της όμως βρήκε το σθένος και έκανε το break για να ισοφαρίσει σε 5-5. Και αφού κράτησε το σερβίς της, έκανε ένα ακόμη break γράφοντας ιστορία με 158 τίτλους. Και μάλιστα το έκανε με τον πιο εντυπωσιακό πόντο του ματς, μία λόμπα που η αντίπαλός της δεν πρόλαβε να απαντήσει.