ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Ιστορικό σόου του Φατί, νέα «γκέλα» της Γερμανίας (vids)

Ιστορικό σόου του Φατί, νέα «γκέλα» της Γερμανίας (vids)

Ιστορικό σόου του Φατί, νέα «γκέλα» της Γερμανίας (vids)

Ο Ανσού Φατί έγραψε ιστορία στο 4-0 της Ισπανίας επί της Ουκρανίας, δεύτερο ματς χωρίς νίκη για την άστοχη Γερμανία.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Ανσού Φατί και τα ιστορικά ρεκόρ του 17χρονου επιθετικού της Μπαρτσελόνα, σε συνδυασμό με αυτά του Σέρχιο Ράμος, ξεχώρισαν το βράδυ της Κυριακής (06/09) στο Nations League.

Η Ισπανία, χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, συνέτριψε 4-0 την Ουκρανία του Αντρέι Σεβτσένκο στην Μαδρίτη και έμεινε μόνη πρώτη στον τέταρτο όμιλο της League A, στον οποίο η Γερμανία απέτυχε να νικήσει και την Ελβετία (1-1) στην Βασιλεία, μένοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στην League B, η Ρωσία έκανε το «2 στα 2» στον τρίτο όμιλο με το «διπλό» επί της Ουγγαρίας στην Βουδαπέστη (3-2), με Σερβία και Τουρκία να μένουν στο 0-0 στο Βελιγράδι, με τους Σέρβους να παίζουν σχεδόν για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του αρχηγού Αλεξάντερ Κολάροφ (49').

Στον τέταρτο όμιλο, νταμπλ νικών και για την Ουαλία, χάρη στην δραματική νίκη επί της Βουλγαρίας (1-0) με ήρωα τον Νέκο Γουίλιαμς της Λίβερπουλ, ο οποίος σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα, στο εντός έδρας ντεμπούτο του με την ομάδα του Ράιαν Γκιγκς. Πρώτη νίκη για την Φινλανδία, στο Δουβλίνο με «θύμα» την Ιρλανδία (1-0).

Στην League D, τέλος, τα Νησιά Φερόε (1-0 εκτός έδρας την Ανδόρα) συμπλήρωσαν δύο διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια (!), ενώ Μάλτα και Λετονία έμειναν στο 1-1.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του Νations League

LEAGUE A

Γκρουπ 4

Ισπανία – Ουκρανία 4-0 (3' πέν., 29' Σέρχιο Ράμος, 32' Φατί, 84' Φεράν Τόρες)

Ελβετία – Γερμανία 1-1 (58' Βίντμερ - 14' Γκιντογκάν)

Βαθμολογία (σε δύο αγωνιστικές)

Ισπανία 4 (5-1)

Ουκρανία 3 (2-5)

Γερμανία 2 (2-2)

Ελβετία 1 (2-3)

LEAGUE Β

Γκρουπ 3

Ουγγαρία – Ρωσία 2-3 (62' Σάλαϊ, 70' Νίκολιτς – 15' Άντον Μίραντσουκ, 34' Οζντόεφ, 46' Μάριο Φερνάντες)

Σερβία – Τουρκία 0-0 (στο 49' αποβλήθηκε ο Κολάροφ για την Σερβία)

Βαθμολογία (σε δύο αγωνιστικές)

Ρωσία 6 (6-3)

Ουγγαρία 3 (3-3)

Τουρκία 1 (0-1)

Σερβία 1 (1-3)

Γκρουπ 4

Ουαλία – Βουλγαρία 1-0 (90'+5' Νέκο Γουίλιαμς)

Ιρλανδία – Φινλανδία 0-1 (64' Γιένσεν)

Βαθμολογία (σε δύο αγωνιστικές)

Ουαλία 6 (2-0)

Φινλανδία 3 (1-1)

Βουλγαρία 1 (1-2)

Ιρλανδία 1 (1-2)

LEAGUE C

Γκρουπ 3

Σλοβενία – Μολδαβία 1-0 (28' Μπόχαρ)

Κόσοβο – Ελλάδα 1-2 (82' Μπερίσα - 2' Λημνιός, 51' Σιόβας)

Βαθμολογία (σε δύο αγωνιστικές)

Ελλάδα 4 (2-1)

Σλοβενία 4 (1-0)

Κόσοβο 1 (2-3)

Μολδαβία 1 (1-2)

LEAGUE D

Γκρουπ 1

Ανδόρα – Νησιά Φερόε 0-1 (31' Κ. Όλσεν)

Μάλτα – Λετονία 1-1 (15' Νβόκο – 25' αυτ. Γκιγιομιέ)

Βαθμολογία (σε δύο αγωνιστικές)

Νησιά Φερόε 6 (4-2)

Λετονία 2 (1-1)

Μάλτα 1 (3-4)

Ανδόρα 1 (0-1)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Δευτέρα 7/9

Καζακστάν – Λευκορωσία (17:00)

Βοσνία – Ερζεγοβίνη – Πολωνία (21:45)

Ολλανδία – Ιταλία (21:45)

Αυστρία - Ρουμανία (21:45)

Βόρεια Ιρλανδία – Νορβηγία (21:45)

Ισραήλ - Σλοβακία (21:45)

Τσεχία - Σκωτία (21:45)

Αλβανία - Λιθουανία (21:45)

Τρίτη 8/9

Αρμενία – Εσθονία (19:00)

Γεωργία – Βόρεια Μακεδονία (19:00)

Βέλγιο - Ισλανδία (21:45)

Δανία – Αγγλία (21:45)

Γαλλία - Κροατία (21:45)

Σουηδία - Πορτογαλία (21:45)

Κύπρος - Αζερμπαϊτζάν (21:45)

Λουξεμβούργο - Μαυροβούνιο (21:45)

Σαν Μαρίνο - Λιχτενστάιν (21:45)