Ολυμπιακός: Ο Μασούρας είναι ο Έλληνας... Φουστέρ! (vids)

Δημήτρης Τομαράς

Ο 26χρονος εξτρέμ που με μεγάλη δόση... αυτοθυσίας έκανε το 1-1 με τον Βόλο και είχε συμμετοχή σε ένα από τα γκολ του Ελ Αραμπί παραμένει παράδειγμα προς μίμηση.
Ο Γιώργος Μασούρας των 15 αγώνων φέτος με 4 γκολ και 1 ασίστ δεν είναι απλά ένας ακόμα παίκτης του ερυθρόλευκου ρόστερ. Ο διεθνής winger μετά το τέρμα του με τον Βόλο έφτασε τα 4 γκολ σε 489 λεπτά και 8 αγώνες πρωταθλήματος και είναι μαζί με τον Χασάν οι 2οι σκόρερ των Πειραιωτών φέτος. Πρώτος είναι βέβαια ο Ελ Αραμπί των 8 γκολ σε 8 ματς και 532 λεπτά.
Ο Μασούρας έχει και 1 ασίστ στο πρωτάθλημα με τον κορυφαίο των Πειραιωτών να είναι ο Φορτούνης των 6 ασίστ σε 8 αγώνες και 491 λεπτά. Στο παιχνίδι με τον Βόλο ο Έλληνας... Φουστέρ ήταν ο άνθρωπος άνοιξε την άμυνα του Βόλο σε ένα κομβικό σημείο. Εκεί που έκανε το 1-1 πριν οι 2 ομάδες πάνε στο 2ο μέρος.
Σε ένα γκολ που μας θύμισε Φουστέρ. Τον Ισπανό που σκόραρε και έπαιζε με... μπανταρισμένο κεφάλι. Ο Μασούρας χτύπησε στο κεφάλι του στη φάση αυτή, μάτωσε αλλά συνέχισε. Το γκολ του ήταν εξαιρετικό και βέβαια η αυτοθυσία του μεγάλη, καθώς θα μπορούσε να είχε τραυματιστεί αρκετά σοβαρά.
Ο 26χρονος διεθνής δεν έκανε όμως μόνο αυτό. Στη φάση του 3-1 έχει αποπροσανατολίσει τους αντιπάλους του με μπαλιά στην άλλη πλευρά προς τον Φορτούνη, ο οποίος με τη σειρά του έβγαλε την ασίστ στον Ελ Αραμπί. Ο Μασούρας παραμένει ένας ακούραστος... εργάτης του γηπέδου που τα δίνει όλα, όπως ακριβώς έκανε ο Νταβίντ Φουστέρ. Και βέβαια ο Μασούρας έχει... καθαρίσει και άλλα ματς φέτος στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό όπως με τον Αστέρα.