Ατρόμητος – ΟΦΗ: Όσα... κρατάνε, κι εκείνα που χρειάζονται διόρθωση

Νίκος Μαρούδας

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Περιστέρι, είχαμε φιλικό ανάμεσα σε δυο ομάδες που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα είναι σε αυτές που θα παλέψουν για είσοδο στα πλέι οφ, με τους Κάναντι και Σίμο να έχουν σίγουρα πράγματα να κρατήσουν, αλλά και να διορθώσουν.

Ο Ατρόμητος φιλοξένησε τον ΟΦΗ το απόγευμα του Σαββάτου στο Περιστέρι. Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, επικράτησε εκείνης του Γιώργου Σίμου 1-0, με τους δύο τεχνικούς σίγουρα να έβγαλαν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της νέας σεζόν, αλλά και των προκριματικών του Europa League για τον δεύτερο. Οι δύο ομάδες, είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τον Ατρόμητο να είναι απλά πιο εύστοχος με αποτέλεσμα να έκανε γκολ μία από τις φάσεις που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο.

ΟΦΗ: Κρατά την κυκλοφορία, πρέπει να διορθώσει τελειώματα κι άμυνα

Το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι άνηκε στον ΟΦΗ, που ήταν καλύτερος του Ατρόμητου όμως δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου, είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, έφτανε ανά πάσα ώρα και στιγμή μέχρι την μεγάλη περιοχή του Γιαννιώτη, όμως εκεί τα χάλαγε...

Αν οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ ήταν πιο προσεκτική στα τελειώματά τους, το ημίχρονο θα τους είχε βρει μπροστά στο σκορ. Από εκεί και πέρα, εκτός από τα τελειώματα, ο Γιώργος Σίμος, καλείται να διορθώσει και τα προβλήματα στην άμυνα που παρουσιάστηκαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού. Η εικόνα των Κρητικών σε όλο το δεύτερο 45λεπτο ήταν αρκετά κακή, με την άμυνα να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα κάτι που σίγουρα προβλημάτισε τον Έλληνα τεχνικό.

Ως γενικό συμπέρασμα πάντως, ο ΟΦΗ έδειξε πως χρειάζεται ακόμα αρκετή δουλειά για να παρουσιαστεί έτοιμος στα προκριματικά του Europa League.

Ατρόμητος: Κρατά την εμφάνιση με 4-4-2 στο δεύτερο μέρος και τον Γιαννιώτη, πρέπει να διορθώσει τα προβλήματα σε άμυνα και κέντρο

Δύο πρόσωπα παρουσίασε και ο Ατρόμητος. Ένα μέτριο στο πρώτο ημίχρονο κι ένα πολύ καλό στο δεύτερο. Ας ξεκινήσουμε από το προβληματικό πρόσωπο του πρώτου μέρους. Ο Νταμίρ Κάναντι, παρέταξε και πάλι την ομάδα του με 3-4-3, έχοντας για πρώτη φορά βασικούς τον Γκαλβάο και τον Μουνίθ. Οι δύο ποδοσφαιριστές είναι λογικό πως χρειάζονται χρόνο για να μπουν στην ομάδα κι αυτό φάνηκε το Σάββατο.

Ρισβάνης, Γούτας και Γκαλβάο έπαιξαν για πρώτη φορά μαζί κι είχαν κάποια θέματα συνεννόησης στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να έρθουν κι αρκετά λαθάκια. Λάθη, που επηρέασαν σε μεγάλο βαθμό και την μεσαία γραμμή που επίσης δεν ήταν στα γνωστά της στάνταρ στα 45 πρώτα λεπτά, με εξαίρεση τον Σάλομον που για ακόμα ένα 90λεπτο ήταν εξαιρετικός.

Πάμε τώρα και στα θετικά όμως. Πρώτα είναι η εμφάνιση του Ανδρέα Γιαννιώτη, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν καθοριστική ώστε ο Ατρόμητος να μην πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Ο γκολκίπερ του «αστεριού» είχε κάποιες δύσκολες επεμβάσεις κι έδειξε να αγωνίζεται σαν να μην έφυγε ποτέ από το Περιστέρι. Αυτό που άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο κι ο Ατρόμητος κυριάρχησε, ήταν ο σχηματισμός.

Με ένα 4-4-2 στο οποίο ο Ραμπέλο ήταν δεκάρι, οι Περιστεριώτες έδειξαν μια εικόνα ομάδας που σου εμπνέει σιγουριά. Εξαφάνισαν από το γήπεδο τον ΟΦΗ, με το πρέσινγκ που ασκούσαν έκλεβαν μπάλες και πάταγαν συχνά περιοχή και κατάφεραν να βρουν και το γκολ με κεφαλιά του Γούτα μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες.

Ο Ατρόμητος σε γενικές γραμμές έδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι πως ο Κάναντι τον έχει βάλει στο σωστό δρόμο. Μένει να το δείξει και στα επίσημα και πιο δύσκολα παιχνίδια μέσα στη σεζόν.