Ολυμπιακός: Ιδανικό ντεμπούτο Ιμπαγάσα και νίκη της Κ-15 επί της ΑΕΚ

Με μία εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός Κ15 επιβλήθηκε 3-0 της ΑΕΚ στον Ρέντη για τη 15η αγωνιστική της Super League στο ντεμπούτο του Αριέλ Ιμπαγάσα στον πάγκο των Πειραιωτών.
Με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να κάνει ντεμπούτο στον πάγκο, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με σκορ 3-0 της ΑΕΚ στο ντέρμπι Κ-15. Ο Ολυμπιακός άρχισε να «πατά» πολύ καλύτερα μετά τα πρώτα δέκα λεπτά και κατάφερε να προηγηθεί στο 13’, μετά από κοντινή κεφαλιά του Αθανασίου και ωραία «στρωμένη» επίθεση. Το πρώτο 40λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Ιμπαγάσα, αφού ο Μαυρόπουλος με ωραία κίνηση και προσπάθεια κέρδισε πέναλτι, που ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος και στέλνοντας τον τερματοφύλακα στην άλλη γωνία, διαμόρφωσε το 2-0.
Οι Πειραιώτες σκόραραν και τρίτο τέρμα στο 47’. Ο Αρσενίδης εκτέλεση υποδειγματικά φάουλ από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, ωστόσο στην επαναφορά ο Χουρδάκης «σέρβιρε» για τον Αθανασίου που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «γράφοντας» το τελικό 3-0. Στο 79’ ο Ολυμπιακός είχε την κεφαλιά του Φίλου που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι! Ο Ολυμπιακός παρέμεινε έτσι στην πρώτη θέση φτάνοντας τους 35 βαθμούς, αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά του από τον δεύτερο Παναθηναϊκό στους 4 πόντους.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.