Superleague, η βαθμολογία: Βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη ο Ιωνικός, στο +2 από Λαμία και +1 από Λεβαδειακό!

Ο Ιωνικός νίκησε και τον Άρη και με τη 2η σερί νίκη στο πρωτάθλημα, έβαλε... φωτιά στην ουρά αφού (έχοντας ματς περισσότερο) πέρασε πάνω από τη Λαμία και τον Λεβαδειακό.

Εχοντας μόλις μια νίκη στις 20 αγωνιστικές της σεζόν, ο Ιωνικός πήρε δύο σε διάστημα λιγότερο της μιας εβδομάδας καθώς μετά το σπουδαίο διπλό στη Λαμία, επικράτησε και του Άρη με 1-0 στη Νεάπολη.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έχει πετύχει ένα μικρό αγωνιστικό θαύμα και μετά από πολλές – πολλές εβδομάδες ο Ιωνικός ξεκόλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα βγήκε για πρώτη φορά κι από την επικίνδυνη ζώνη των δύο ουραγών μιας και είναι στο +2 από τη Λαμία (παίζει το απόγευμα της Κυριακής στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό) και στο +1 από τον Λεβαδειακό που τη Δευτέρα υποδέχεται τον Βόλο. Από την άλλη ο Άρης, παραμένει στους 31 βαθμούς και την 5η θέση, αλλά αν οι Βολιώτες περάσουν νικηφόρα από την Λιβαδειά θα υποχωρήσουν στην 6η.

Αυτά που δεν έζησαν για 90 λεπτά όλοι όσοι ηρωικοί (λόγω της δυνατής βροχής) βρέθηκαν στο «Γεντί Κουλέ», τα βίωσαν στα λεπτά των καθυστερήσεων.

Η πίεση του ΟΦΗ για γκολ νίκης κόντρα στην σθεναρή αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα είχε γίνει ασφικτική και μεγάλωσε ακόμη περισσότερα όταν στο 94' ο Παντελάκης είδε με 2η κίτρινη κάρτα, την κόκκινη και οι Γιαννιώτες συνέχισαν με 10. Δυο λεπτά αργότερα ο Φελίπε βρήκε δίχτυα για τους γηπεδούχους και έμοιαζε με την ιδανική επιστροφή του στο Ηράκλειο.

Τελικά το 1-0 σχηματίστηκε στα μάτριξ για μερικά λεπτά, καθώς μετά από υπόδειξη του VAR, ο Ευαγγέλου υπέδειξε οφσάιντ ανακουφίζοντας τους παίκτες του «Αγιαξ». Κάπως έτσι με ένα τόσο δραματικό φινάλε, ΟΦΗ και ΠΑΣ Γιάννινα δεν βρήκαν γκολ νίκης, έμειναν στο 0-0 και συνεχίζουν χέρι χέρι στους 20 βαθμούς.