Ο Ατρόμητος αλλάζει συνεχώς το κέντρο της άμυνάς του

Φώτης Καρακούσης

Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος θα μείνει λόγω θλάσης εκτός από την αναμέτρηση με την ΑΕΚ και ο Ατρόμητος θα κατέβει στο ΟΑΚΑ για ακόμη μία φορά με νέο «λουκ» στο κέντρο της άμυνάς του.

Ο Ατρόμητος έχει πραγματοποιήσει ένα κακό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα και στις 5 πρώτες αγωνιστικές όχι απλά δεν έχει κερδίσει, αλλά βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις 2 βαθμούς. Η πορεία αυτή και κυρίως η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο, έφερε και το «διαζύγιο» με τον Άνχελ Λόπεθ, με τον Γιώργο Παράσχο να κάθεται πλέον στον πάγκο της ομάδας.

Η βαθμολογική θέση των «κυανόλευκων» έχει να κάνει με την λειψυδρία στο γκολ, καθώς σε 5 παιχνίδια οι Περιστεριώτες έχουν στείλει μόλις 3 φορές την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά και με την ευκολία που η άμυνα δέχεται γκολ. Η αλλαγή του τρόπου λειτουργίας των «μετόπισθεν» είναι και ένας από τους τομείς που δούλεψε σε μεγάλο βαθμό την περίοδο της διακοπής για τις Εθνικές ομάδας, ο έμπειρος προπονητής.

Ο Ατρόμητος σε 5 ματς έχει δεχθεί 9 τέρματα και έχει την 2η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, με μόνο τον Απόλλωνα Σμύρνης να τον περνάει έχοντας δεχθεί 11. Μάλιστα από τα 5 ματς μόνο σε ένα κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν και αυτό ήταν κόντρα στον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης, όπου αγωνίστηκαν ως δίδυμο οι Χατζηισαΐας, Παπαδόπουλος, κάτι που συνέβη μεν και κόντρα στον Παναιτωλικό αλλά για λίγο, καθώς ο πρώτος τραυματίστηκε στο 16' και αντικαταστάθηκε από τον Στρούγγη. Ο τελευταίος μαζί με τον Παπαδόπουλο ήταν πλάι-πλάι στα παιχνίδια με Βόλο, Αρη ενώ απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα ναι μεν έπαιξαν αμφότεροι αλλά είχαν μαζί τους και τον Γκαλβάο, σε τριάδα στα στόπερ.

Για το ματς με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ που ακολουθεί δεν υπολογίζεται ο τραυματίας Κυριάκος Παπαδόπουλος, αυτόματα θα δούμε στο γήπεδο ένα νέο «δίδυμο» ή κάποια καινούργια τριάδα και πάμε να δούμε με τι στόπερ έπαιξε στα προηγούμενα ματς ο Ατρόμητος και τι να περιμένουμε για την αναμέτρηση με τους «κιτρινόμαυρους».

Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0: Το μοναδικό ματς που δεν δέχθηκε γκολ

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2: Ένας τραυματισμός άλλαξε το δίδυμο

Βόλος – Ατρόμητος 3-0: Βαριά ήττα στο Πανθεσσαλικό

Ατρόμητος – Άρης 1-3: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα Παράσχου

Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Πήρε τον δεύτερο βαθμό

Λογικά μα δύο κόντρα σε ΑΕΚ

Στον αγώνα της πρεμιέρας με τον Ολυμπιακό, το οποίο ξαναλέμε πως ήταν και το μοναδικό στο οποίο ο Ατρόμητος δεν δέχθηκε γκολ, το δίδυμο των στόπερ αποτέλεσαν οι Χατζηισαΐας και Παπαδόπουλος, Και οι δύο αγωνίστηκαν και στα 99 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις βέβαια), πραγματοποιώντας πολλή καλή εμφάνιση. Ήταν νικητές στις περισσότερες μονομαχίες τους με τους «ερυθρόλευκους», παρότι η αλήθεια είναι πως η μεσαία γραμμή δεν τους σταματούσε και οι γηπεδούχοι ήταν συνεχώς στην επίθεση.

Με Ολυμπιακό

Την δεύτερη αγωνιστική με τον Παναιτωλικό εντός ο Άνχελ Πέρεθ όπως ήταν λογικό ξεκίνησε με το ίδιο αμυντικό δίδυμο, από την στιγμή που είχε προηγηθεί η εξαιρετική εμφάνιση με τον Ολυμπιακό. Οι Χατζηισαΐας και Παπαδόπουλος ήταν στην βασική ενδεκάδα, αλλά αυτό άλλαξε στο 17', όταν και τραυματίστηκε ο πρώτος, με τον Στρούγγη να παίρνει τη θέση του. Ο Ατρόμητος στο ματς με τους Αγρινιώτες προηγήθηκε με 1-0 με τον Στρούγγη, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο 72' και 90' γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα. Συγκεκριμένα τα δίδυμα στην αναμέτρηση με Παναιτωλικό ήταν από το 1' έως το 16' Χατζηισαΐας-Παπαδόπουλος και από το 17' έως το 99', Στρούγγης-Παπαδόπουλος.

Με ΠαναιτωλικόΜε Παναιτωλικό

Στις πέντε πρώτες αγωνιστικές ο Ατρόμητος έχει δεχθεί δύο φορές από τρία γκολ. Η πρώτη ήταν στο Πανθεσσαλικό από τον Βόλο. Οι Βολιώτες επικράτησαν με το άνετο 3-0, ενώ έχασαν ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το αμυντικό δίδυμο των στόπερ στο ματς αυτό αποτέλεσαν οι Στρούγγης και Παπαδόπουλος που έπαιξαν και στα 98 λεπτά της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Με Βόλο

Μετά τα τρία γκολ από τον Βόλο που σήμαναν και την αποχώρηση του Άνχελ Λοπεθ, ο Ατρόμητος δέχθηκε ακόμα 3 αυτή την φορά από τον Άρη στο Περιστέρι. Στην αναμέτρηση αυτή έκανε το ντεμπούτο του (για την ακρίβεια επέστρεψε) ο Γιώργος Παράσχος. Ο έμπειρος προπονητής προτίμησε ως κεντρικό δίδυμο και πάλι τους Στρούγγη και Παπαδόπουλο που έπαιξαν μαζί μέχρι και το 85', όταν και ο πρώτος έδωσε την θέση του στον Σόλομον.

Με ΆρηΜε Άρη

Την 5η αγωνιστική ο Ατρόμητος υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα παίρνοντας τον δεύτερο βαθμό του στο πρωτάθλημα, αλλά όχι την πρώτη νίκη (1-1), ο Γιώργος Παράσχος έκανε ακόμα μία αλλαγή στην άμυνα. Όχι μόνο σε πρόσωπα, αλλά και σχήμα, καθώς και για τα 96 λεπτά της αναμέτρησης οι Περιστεριώτες αγωνίστηκαν με τριάδα στην άμυνα. Συγκεκριμένα έπαιξαν οι Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας και Γκαλβάο. Ένα σύστημα που έδειχνε να αποδίδει μέχρι και το 91' λεπτό στο οποίο ο Μορέιρα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Με ΠΑΣ

Αυτή την στιγμή διαθέσιμοι στόπερ στον Ατρόμητο είναι δύο, οι Χατζηισαΐας, Στρούγγης και Γκαλβάο, καθώς ο Μαυρομάττης είναι σε αποστολές αλλά δεν έχει χρησιμοποιηθεί καθόλου. Με την λογική πως ο Παράσχος θα ήθελε να υπάρχει ένας στον πάγκο για να έχει για αλλαγή αν χρειαστεί, δύσκολα με ΑΕΚ οι Περιστεριώτες θα κατέβουν με τριάδα. Περισσότερες πιθανότητες να ξεκινήσουν στην βασική ενδεκάδα έχουν οι Χατζηισαΐας και Στρούγγης, ενώ ο Γκαλβάο δεν είναι απίθανο την τελευταία στιγμή να προτιμηθεί αντί του Στρούγγης. Ξαναλέμε πως υπάρχει και η περίπτωση της τριάδας, αλλά στην περίπτωση αυτή ο Παράσχος δεν θα έχει άλλον στόπερ στον πάγκο, εκτός του Μαυρομάττη που η αλήθεια είναι πως δεν έχει πάρει καμία ευκαιρία.