Ο Ολυμπιακός έχει φάει όλα τα γκολ στα β' ημίχρονα, από στημένες φάσεις!

Κώστας Νικολακόπουλος Κώστας Νικολακόπουλος

Ο Κ. Νικολακόπουλος αναλύει στο blog του στο Gazzetta το πιο σημαντικό θέμα στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού του Ολυμπιακού.

Ποια είναι η πιο ενδιαφέρουσα διαπίστωση που μπορεί κάποιος να κάνει αναλύοντας τα εννιά φετινά παιχνίδια του Ολυμπιακού σε Ευρώπη κι Ελλάδα; Νομίζω είναι μία-και τόσο ξεκάθαρη, η διαφορά που έχει από ημίχρονο σε ημίχρονο, ειδικά σε ό,τι αφορά την αμυντική του ικανότητα.

Για όποιον δεν το έχει, ακόμη, παρατηρήσει: ο Ολυμπιακός ενώ από τα 14 γκολ που έχει συνολικά σημειώσει έχει σκοράρει από εφτά σε κάθε ημίχρονο (!), από τα εφτά που συνολικά έχει δεχθεί τα έξι τα έχει φάει στα β΄ ημίχρονα του και μόλις ένα στο α΄ ημίχρονο! Κοινώς, τα σκορ του Ολυμπιακού στα α΄ ημίχρονα του είναι 7-1 και στα β΄είναι 7-6!

Κάτι που μπορείς να το μεταφράσεις και ως μία αγωνιστική υποχώρηση του Ολυμπιακού στα β΄ ημίχρονα του, αφού είναι μάλλον τεράστια η διαφορά του 1-6 γκολ παθητικό ανά ημίχρονο, προκειμένου να ερμηνευτεί αλλιώς. Αν πάμε, όμως, πιο βαθιά στην ανάλυση των αγώνων, θα κάνουμε μία ακόμη πιο ενδιαφέρουσα επιμέρους διαπίστωση: όλα τα γκολ που έχει δεχθεί ο Ολυμπιακός στα β΄ ημίχρονα του είναι από στημένες φάσεις!

Με τη Λούντογκορετς στο Καραϊσκάκη ήταν ένα απευθείας φάουλ…

Με τη Λούντογκορετς στη Βουλγαρία ήταν το ένα αυτογκόλ από σέντρα σε συνέχεια κόρνερ και το άλλο από πέναλτι…

Με την Σλόβαν στην Μπρατισλάβα ήταν με κοντινή προβολή από εκτέλεση κόρνερ…

Με την Άντβερπ στο Καραϊσκάκη ήταν με κεφαλιά από σέντρα σε συνέχεια κόρνερ…

Με τη Λαμία εκτός έδρας ήταν με κοντινό σουτ από σέντρα σε συνέχεια κόρνερ…

Το ακόμη πιο επώδυνο είναι ότι ο Ολυμπιακός εκτός από τα γκολ έχει επανειλημμένως απειληθεί από στατικές φάσεις. Για να πάρουμε μόνο τα δύο τελευταία παιχνίδια του:

Η Λαμία για ένα κλικ δεν ισοφάρισε με τον Βύντρα μετά από εκτέλεση φάουλ…

Η Άντβερπ στη λήξη του α΄ ημιχρόνου είχε σπάνια ευκαιρία να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά του Σαμάτα από κόρνερ…

O Μαρτίνς

Η παρατήρηση, ατυχώς, δεν αφορά μόνο τον τωρινό Ολυμπιακό, αφού για το σχετικό φαινόμενο είχαμε ξαναασχοληθεί και πέρυσι και πρόπερσι κλπ. Την στιγμή μάλιστα που υπάρχουν ουκ ολίγα ψηλά κορμιά-τώρα μάλιστα κι ο Τικίνιο, που είναι πολύ πιο ογκώδης και ψηλός από τον Ελ Αραμπί και φυσικά γυρίζει πίσω σε όλα τα κόρνερ και τα φάουλ των αντίπαλων. Να είναι θέμα καλύτερης οργάνωσης, θέμα έλλειψης αποφασιστικότητας; Δεν ξέρω,

Αυτό που ξέρω είναι ότι ο Παπασταθόπουλος στη Λαμία κέρδισε γύρω στις 20 (!) κεφαλιές, η δε ικανότητα του δίμετρου Σισέ στον αέρα δεν τίθεται υπό αμφισβήτηση. Όπως ξέρω κι ότι στη φάση του γκολ της Λαμίας, ο Ονιεκούρου αντί να βγάλει την μπάλα μακριά από την περιοχή του Βατσλίκ (κι ενώ σε εκείνα τα λεπτά η ομάδα του πιέζονταν, άρα μόνο ρίσκα δεν χρειάζονταν εκ μέρους της), πήγε να ξεκινήσει αντεπίθεση με κεφαλιά! Στη δε συνέχεια, ούτε ο Αγκιμπού, ούτε ο Τικίνιο μπήκαν δυνατά στη φάση, επιτρέποντας στον αντίπαλο παίκτη να κάνει πάρτι στο ημικύκλιο της περιοχής του Ολυμπιακού

Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση ότι τα περισσότερα γκολ ο Ολυμπιακός τα έχει φάει σε φάσεις που αποτελούν συνέχεια ενός «στημένου». Δηλαδή, εκτελεί ο αντίπαλος το κόρνερ, διώχνει η άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά παίρνοντας το ριμπάουντ ο αντίπαλος κάνει τη σέντρα κι εκεί ακριβώς η «ερυθρόλευκη» άμυνα πιάνεται εύκολα αδιάβαστη. Άλλοι βγαίνουν για να προκύψει οφσάιντ, άλλοι ξεχνιούνται πίσω, άλλοι δεν πάνε πρώτοι στην μπάλα κλπ, κλπ.

Άλλη σχετική παρατήρηση; Και τα έξι γκολ ο Ολυμπιακός τα έχει φάει στο β΄ ημίχρονο σε ένα διάστημα 25 λεπτών, δηλαδή σε μισό ημίχρονο! Από το 49’ έως το 74’ για την ακρίβεια. Μάλιστα, στα δύο τελευταία παιχνίδια, η εστία του παραβιάστηκε στο 74’ από την Άντβερπ και στο 72’ από τη Λαμία!!! Κάτι που είχε παρατηρηθεί και στα δύο παιχνίδια με τη Λούντογκορετς, στα οποία είχε φάει γκολ στο ένα στο 49’ και στο άλλο στο 48’! Μπορούμε δε να επισημάνουμε ότι και στα δύο τελευταία παιχνίδια τα γκολ τα δέχθηκε ο ολυμπιακός σε στιγμές πίεσης. Δεν ήταν δηλαδή δύο κόρνερ από το πουθενά που έφεραν τα γκολ, ήταν προϊόν μεγάλης πίεσης στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ανταποκριθεί με τον καλύτερο τρόπο.

Κυρίως δε το πρόβλημα το αμυντικό του Ολυμπιακού εντοπίζεται στους εκτός έδρας αγώνες, όπου κι έχει φάει τα πέντε από τα εφτά του γκολ, έχοντας κρατήσει το μηδέν μόνο με την όχι και…δυνατή Νέφτσι στο Αζερμπαϊτζάν.

Άσχετο: η προσφορά του ΠΑΟΚ στον Γκάρι Ροντρίγκες ήταν σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές 1,3 εκ. Ευρώ ετησίως, μεγαλύτερη δηλαδή από το ποσό (1,2 εκ. Ευρώ) με το οποίο έκλεισε στον Ολυμπιακό. Εξυπακούεται δε ότι ο ΠΑΟΚ πλεύρισε τον παίκτη, όχι ο παίκτης τον ΠΑΟΚ. Και με απευθείας τηλεφωνήματα από τον ΠΑΟΚ (μέσω και διοίκησης και προπονητή) και με…δεκάδες κλήσεις από Έλληνα μάνατζερ που έχει άριστη σχέση με τον Λουτσέσκου. Ο δε Ροντρίγκες είχε συμβόλαιο άλλα τρία χρόνια με την Αλ Ιτιχάντ, έως το καλοκαίρι του 2024. Κι άρα είχε λαμβάνειν 13,5 εκ. Ευρώ, για τα οποία έκανε διακανονισμό με τους Άραβες.

Κώστας Νικολακόπουλος

Ο Κώστας Νικολακόπουλος έγινε δημοσιογράφος από…σπόντα. Από τη Νομική και τη δικηγορία η, το επάγγελμα του δικαστικού, που υποτίθεται ότι ήταν στα πλάνα του (εξ ου κι οχαρακτηρισμός «ανακριτή» από τον Γ. Λούβαρη!), βρέθηκε ξαφνικά στον ΦΙΛΑΘΛΟ, όταν πρωτογεννήθηκε η ιδέα αυτής της εφημερίδας από τους Ν. Καραγιαννίδη και Ι. Μαθιουδάκη. Ένα χρόνο ρεπορτάζ Πανιώνιου και Αιγάλεω (μαζί), ένα χρόνο ΑΕΚ και από την άνοιξη του 1984 έως και σήμερα ρεπορτάζ Ολυμπιακού, όπου τα έχει δει όλα. Πρώτα τα λεγόμενα πέτρινα χρόνια και μετά πρωταθλήματα το ένα μετά το άλλο. Του αρέσει να γράφει για μεταγραφές, αλλά ο ίδιος τις αποφεύγει. Σε 40 χρόνια έχει κάνει δύο! Το 1992 στο ΦΩΣ του Θ. Νικολαϊδη και μετά στον ΓΑΥΡΟ που στη συνέχεια έγινε ένα με τον Κόκκινο Πρωταθλητή. Πάνω από μία δεκαετία καλύπτει το ρεπορτάζ του Ολυμπιακού στον Σπορ FM.