Παναθηναϊκός Β' – Ηρακλής Λάρισας 3-1: Δεν χαρίστηκαν στους Λαρισαίους οι «πράσινοι»

πάνα

Παρότι βρέθηκε πίσω με 0-1 ο Παναθηναϊκός Β' δεν χαρίστηκε στον Ηρακλή Λάρισας που παλεύει για την σωτηρία, επικρατώντας με 3-1. Από ένα γκολ οι Ηρακλή – Νίκη Βόλου σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.

Με δύο αγώνες συνεχίστηκε η 28η αγωνιστική στον Βόρειο Όμιλος της Super League 2. Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός Β' δεν χαρίστηκε στον Ηρακλή Λάρισας και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-1, αφήνοντας τους Λαρισαίους στην ζώνη του υποβιβασμού, ενώ στο αδιάφορο βαθμολογικά ματς, Ηρακλής και Νίκη Βόλου έμειναν στο 1-1.

Παναθηναϊκός Β-Ηρακλής Λάρισας 3-1

Σε ένα ματς στο οποίο για τους γηπεδούχους ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και για τους φιλοξενούμενους από αυτά που λένε, ζωής ή θανάτου, ο Παναθηναϊκός Β' όχι μόνο δεν χαρίστηκε στον Ηρακλή Λάρισας, αλλά παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-1. Μια νίκη που έφερε τους «πράσινους» στην 7η θέση και τους 33 βαθμούς και κράτησε τους Λαρισαίους στην ζώνη του υποβιβασμού με 25, έναν λιγότερο από τον Μακεδονικό, που με την σειρά του παρέμεινε πάνω από την ζώνη.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Τασιούλη στο 29', ωστόσο πριν τελειώσει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 36' ο Αθανασακόπουλος με πέναλτι ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαρτίνης και Σαρδέλης διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 για το τριφύλλι» που έβαλε δύσκολα στους «κυανόλευκους».

Σκόρερ: 36 Αθανασακόπουλος, 66′ Μαρτίνης, 73′ Σαρδέλης – 29′ Τασιούλης.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Λάμψιας, Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης (80′ Συμεωνίδης), Καραμπάς (61′ Εμπό), Μαντσίνι (67′ Φουρτάδο), Αθανασακόπουλος, Κυριόπουλος (80′ Βολάκης), Σαρδέλης Καρβούνης (46′ Νταμπίζας).

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γκαλίτσιος, Λαγωνίδης, Καμπέρης, Γκουγκούδης, Μπαλαμώτης, Χατζής, Μπόσιο, Κέρι, Τασιούλης, Κάσας.

Ηρακλής-Νίκη Βόλου 1-1

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας που δεν είχε και το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Ηρακλής και η Νίκη Βόλου μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Μερ τον βαθμό αυτό ο «γηραιός» παρέμεινε στην 3η θέση έχοντας 47 βαθμούς, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να ακολουθεί με 46, ενώ η Νίκη Βόλου έφτασε τους 45 παραμένοντας στην 6η θέση.

Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε σκορ, ενώ στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τζιώρα στο 66', για να κάνουν οι γηπεδούχοι το 1-1 με τον Σίλβα στο 73'.

Σκόρερ: 73′ Σίλβα – 66′ Τζιώρας.

Ηρακλής (Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σιούτας, Χρουσιέλ, Δοϊράνλης, Βιτλής (61′ λ.τ Κόκκορης), Σίλβα (84′ Τότσκα), Πατράλης, Τομάς, Κουντουριώτης, Άλεξιτς.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης (71′ Τσουκαλα΄ς), Γαβριηλίδης (88′ Κριμιτζάς), Κυριακίδης, Κρητικός (71′ Τοπαλίδης), Μιράντα, Τζιώρας (84′ Σιαφά).

Βέροια-Αναγέννηση Καρδίτσας 19:00

Αλμωπός Αριδαίας-Απόλλων Λάρισας 3-0 (α.α)

Δευτέρα 05/06

Μακεδονικός-Διαγόρας 17:00

Ρεπό: Θεσπρωτός

Βαθμολογία Βορείου Ομίλου (28η αγωνιστική)