Αιγάλεω-Παναχαϊκή 0-2: Ματς με τα... όλα του και νικητές τους Πατρινούς (vids)

λαρισας

Αιγάλεω και Παναχαϊκή είχαν πολλές ευκαιρίες αλλά οι Πατρινοί είχαν και την ουσία, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη στο «Μαυροθαλασσίτης» με 2-0.

Η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν σε αντίθεση με το Αιγάλεω και με 2-0 πήρε τη νίκη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Superleague 2 για τον Νότιο όμιλο.

Στο πρώτος μέρος και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Ραμίρες να βρίσκει τον απαραίτητο χώρο έξω από την περιοχή, έκανε ένα εξαιρετικό σουτ αλλά ο Κολοβούρης απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς δύο λεπτά ο Μπουρλάκης έστρωσε την μπάλα στο δεξί πόδι και με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ, την είδε να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Ίδια κατάληξη όμως είχε η μπάλα στο 25', αυτή τη φορά για το Αιγάλεω.

Ο Ραμίρες εκτέλεσε το φάουλ, ο Σίλβα προσπάθησε να απομακρύνει αλλά η μπάλα σταμάτησε στην κάθετη δοκό, διατηρώντας το μηδέν για την εστία της Παναχαϊκής. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Λινάρδο να χάνει ακόμα μία τελική, όταν πάτησε στην αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από την εστία.

Τελικά, με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής κατάφερε να βρει δίχτυα για το 1-0. Συγκεκριμένα στο 48', ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην περιοχή και με ωραίο βολέ στην κίνηση σημείωσε ένα ωραίο τέρμα για να ανοίξει το σκορ υπέρ της Παναχαϊκής.

Στο 54ο λεπτό, οι παίκτες του Αιγαλέου συνεργάστηκαν εντυπωσιακά, ο Ματέα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρε και προσπάθησε να σκοράρει με ραμπόνα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να τον νικήσει. Η ομάδα της Πάτρας έθεσε ισχυρές βάσεις για το τρίποντο στο 67' χάρη στον Μπουρλάκη.

Οι παίκτες των Πατρινών συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο Έλληνας ποδοσφαιριστής πήρε την μπάλα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ σημείωσε το 2-0. Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης το σκορ έμεινε στο 2-0 με την Παναχαϊκή να φεύγει με μία πολύ σημαντική νίκη.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι (63′ Μπαστιάνος), Τσίτσαρης (73′ Πολυχρόνης), Κωστανάσιος (73′ Παλτόγλου), Ραμίρεζ, Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (52′ Ματέα), Κολλάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Τοπάλ, Ρουγκάλας, Κωνσταντακόπουλος, Λιοφάγος, Σίλβα, Παπαχρονόπουλος, Στεργίδης (72′ λ.τ Χαντί), Λινάρδος (77′ Καρλίτος), Μπουρλάκης (87′ Στασινόπουλος), Μυτίδης (87′ Ζυγκερίδης).

15. Ηρόδοτος -11 (19 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.