Ηρακλής-Διαγόρας Ρόδου 2-1: Σκαρφάλωσε στη βαθμολογία με μεγάλη εμφάνιση του Γιουμπιτάνα ο «Γηραιός» (vid)

Κάνοντας μία επιβλητική εμφάνιση, ο Ηρακλής επικράτησε με 2-1 του Διαγόρα Ρόδου και ανέβηκε στη βαθμολογία του Βορείου ομίλου της Superleague 2.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στη Superleague 2 ολοκληρώθηκε με τη νίκη του Ηρακλή κόντρα στον Διαγόρα Ρόδου με 2-1 στη Θεσσαλονίκη. Ο «Γηραιός» είχε σε πολύ καλή μέρα τον Γιουμπιτάνα και πήρε ένα σημαντική τρίποντο που τον ανέβασε αρκετά στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από τα πρώτα λεπτά του ματς και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από πολύ νωρίς. Ο Διαγόρας από την πλευρά του προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο Γαλάνης κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ του. Ο ίδιος παίκτης από εκτελεστής έγινε ο άνθρωπος που σέρβιρε το γκολ στον Τότσκα καθώς με σέντρα τον έβγαλε φάτσα με την εστία αλλά η προβολή του πέρασε άουτ στο 13ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν και εκείνη τη δική τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σταμένκοβιτς βγήκε τετ-α-τετ με τον Παλαβράκη αλλά το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τον Έλληνα πορτιέρε. Τελικά, το 1-0 ήρθε από τον Άλεξιτς ο οποίος στο 35' πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διαγόρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής μπήκε με την ίδια φορά που βγήκε από το πρώτο μέρος και ο Γιουμπιτάνα πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα στο 48ο λεπτό. Συγκεκριμένα ο έμπειρος εξτρέμ πάτησε στην περιοχή, πέρασε τον αμυντικό του Διαγόρα και εκτέλεσε στην κλειστή του γωνία τον Γαλάνη για το 2-0.

Έχοντας βάλει τις βάσεις της νίκης, ο Ηρακλής έλεγξε το παιχνίδι σε μεγάλο βαθμό, είχε κάποιες τελικές και για μεγαλύτερο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία με το δοκάρι του Μπούμπα στο 85', με τη κεφαλιά του να σταματάει στην κάθετη δοκό. Τελικά οι παίκτες του Διαγόρα έβαλαν... φωτιά στα τελευταία λεπτά όταν μείωσαν με τον Γιώργο Μαγκάκη, χωρίς να υπάρξει κάτι περισσότερο. Στο τελευταίο σφύριγμα, οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη αλλά και την βαθμολογική άνοδος στον Βόρειο όμιλο της Superleague 2.

Ηρακλής (Τσιώλης): Παλαβράκης, Πανάγου, Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης (87′ Σγουρής), Δόρης (59′ Σίλβα), Τότσκα (59′ Μελούνοβιτς), Τομάς (87′ Κουντουριώτης), Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα (76′ Παπαστεριανός).

Διαγόρας (Ανδράλας): Γαλάνης, Μαγκάκης, Τάτσης (59′ Γκρόζντανιτς), Πετράκης (53′ Βουργουντζής), Καραμάνης, Μανιώτης, Παραστατίδης (66′ Παραστατίδης), Παπαϊωάννου (66′ Μπούμπας), Τσιαντούλας, Μουμπάραγκ, Σταμένκοβιτς.