Πέλκας - Φενέρμπαχτσε: Σκόρερ ο Έλληνας διεθνής, πεντάρα επί της Αλάνιασπορ (vid)

Ο Δημήτρης Πέλκας πέρασε στο ματς από τον πάγκο και πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ της Φενέρμπαχτσε, στην εμφατική νίκη με 5-2 επί της Αλάνιασπορ.

Επιστροφή στα γκολ για τον Δημήτρη Πέλκα στο τουρκικό πρωτάθλημα μετά από έναν μήνα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν ένας από τους πέντε διαφορετικούς σκόρερ στο... πάρτι της Φενέρμπαχτσε στην έδρα της Αλάνιασπορ (2-5), σκοράροντας έτσι για τέταρτη φορά συνολικά στη σεζόν.

Ο 29χρονος διεθνής πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 68ο λεπτό με το σκορ στο 2-2 και ήταν παρών έτσι στο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων στο τελευταίο μισάωρο. Ο Γκιουλέρ έβαλε ξανά μπροστά τη Φενέρ στο 78' και ο Πέλκας πήρε τη σκυτάλη στο 90ο λεπτό για να σφραγίσει το τρίποντο, παίρνοντας το... rebound από το πρώτο πλασέ που κατέληξε στο δοκάρι.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπερίσα στο 90+4΄ για το τελικό 2-5, με το οποίο η Φενέρ άφησε πίσω της την Αλάνιασπορ στο -4 και προσπέρασε προσωρινά τη Μπασάκσεχιρ στην 3η θέση που οδηγεί στο Europa League.