Έμπολι - Μίλαν 1-3: Επιβίωσε στο «θρίλερ» με... στυλ και συνεχίζει στο κυνήγι της Νάπολι (vid)

Προηγούταν στο 90', «πάγωσε» στο 90+2', νίκησε στο 90+4', το... γιόρτασε στο 90+7'. Η Μίλαν επιβίωσε στο τρελό φινάλε του ματς κόντρα στην Έμπολι (1-3) και συνεχίζει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Νάπολι (-3), ξεμακραίνοντας παράλληλα στο +5 από την Ίντερ.

Έψαχνε την αντίδραση. Η ήττα στο εντός έδρας ντέρμπι από τη Νάπολι διαμόρφωσε για πρώτη φορά στις σεζόν εντυπώσεις... τίτλου και δεν ήταν με το μέρος της. Ο χαρακτήρας της πρωταθλήτριας Μίλαν, όμως, φάνηκε σε άλλη μια πολύ δύσκολη (έτσι όπως εξελίχθηκε) συνθήκη στο βροχερό «Κάρλο Καστελάνι», όπου παρά τους τραυματισμούς των Καλάμπρια, Σαλεμάκερς στο πρώτο μέρος, την αδυναμία να σκοράρει για σχεδόν 80 λεπτά και την «ψυχρολουσία» που δέχθηκε στο 90+2', κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει το τρίποντο και μάλιστα με... στυλ (1-3), παραμένοντας σε απόσταση βολής από τους Παρτενοπέι.

Οι συγκυρίες δεν την ευνοούσαν εξαρχής. Εκτός των Ιμπραΐμοβιτς, Οριγκί και Φλορέντσι, προστέθηκαν τα φρέσκα προβλήματα τραυματισμών των αναντικατάστατων Μενιάν και Ερναντέζ. Αλλά ακόμα κι έτσι, η αρμάδα του Στέφανο Πιόλι δεν απέκλινε από τον στόχο της. Ζιρού και Λεάο απείλησαν δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Σαλεμάκερες πήρε τη σκυτάλη υποχρεώνοντας τον Βικάριο σε εκπληκτικές αποκρούσεις, αλλά στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες δεν είχαν σκορ.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έδειξαν πως δεν θα χαριστούν στους Ροσονέρι και μπήκαν φουριόζοι το δεύτερο μέρος, απειλώντας με Μάριν και Σατριάνο μέχρι το 55'. Ο Ολιβιέ Ζιρού απάντησε με τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μίλαν στο ματς, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 58', αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν η μέρα του. Από κει και πέρα το πρώτο γκολ μπορούσε να καταλήξει οπουδήποτε. Στο 58' ήρθε η κεφαλιά του Παρίζι που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ακολούθησε η διπλή απειλή του Τονάλι σε δύο χρόνους με μακρινά σουτ (60', 64'), για να φτάσει η στιγμή του 79ου λεπτού. Αυτό που δεν έκανε ο Ζιρού, το πέτυχε η αλλαγή του, ο Άντε Ρέμπιτς στο 79', δίνοντας προβάδισμα στους Μιλανέζους.

Το φινάλε, όμως, δύσκολα μπορούσε να το προβλέψει κανείς. Μέχρι το 90', η Μίλαν κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, άρχισε το «θρίλερ». Ο Μπαϊράμι με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα και φάνηκε να «παγώνει» τους φιλοξενούμενους. Στο 90+4', όμως, ο αντικαταστάτης του Ερναντέζ, Μπαλό-Τουρέ, λύτρωσε τη Μίλαν μετά από ασίστ του Κρούνιτς και στο 90+7', ο Λεάο (γκολ, ασίστ) τελείωσε και τυπικά την αναμέτρηση φεύγοντας στην αντεπίθεση και πλασάροντας άψογα με σκαφτή λόμπα. Αυτή ήταν μόλις η τέταρτη φορά στην ιστορία της Serie A που σημειώνονται τρία γκολ στις καθυστερήσεις, πρώτο μετά τον Γενάρη του 2016 (Φιορεντίνα - Λάτσιο).

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (39' Καλουλού), Κιάερ (73' Ντεστ), Τομόρι, Μπάλο-Τουρέ, Τονάλι, Μπενασέρ, Σαλεμάκερς (33' Κρούνιτς), Ντε Κετελάρ (73΄ Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού (73' Ρέμπιτς)