Κάλιαρι - Σπέτσια 2-2: Ισοπαλία στον ελληνικό «εμφύλιο» Λυκογιάννη - Νικολάου

Βασίλης Τεμπέλης

Η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου προηγήθηκε με δύο γκολ στη Σαρδηνία, αλλά η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη έσωσε το βαθμό (2-2).

Η προτελευταία αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής της Serie A διεξήχθη το απόγευμα της Δευτέρας στη Σαρδηνία, με την Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη (πέρασε στο 85' στη θέση του Αντρέα Καρμπόνι) να αντιμετωπίζει τη Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους).

Ο Εμάνουελ Γκιάσι άνοιξε το σκορ στο 7' για τους Αετούς, έπειτα από ασίστ του Ναπολιτάνου πρώην εξτρέμ της ΑΕΚ, Ντανιέλε Βέρντε. Μάλιστα διεύρυνε το προβάδισμά της στο 58ο λεπτό με τον Σιμόνε Μπαστόνι.

Οι γηπεδούχοι και συγκεκριμένα ο Ζοάο Πέδρο δεν είχαν «πει» την τελευταία τους λέξη. Στο 62ο ο Πορτογάλος μείωσε και στο 66ο ο ίδιος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-2, χαρίζοντας το βαθμό στην ομάδα του.