Mόντσα - Γιουβέντους 1-2: Πήρε το «Κύπελλο Μπερλουσκόνι» με Κουλουσέβσκι (vid)

Βασίλης Τεμπέλης

Η Γιουβέντους κατέκτησε το «Κύπελλο Μπερλουσκόνι», επικρατώντας 2-1 της Μόντσα με τα γκολ των Ρανόκια και Κουλουσέβσκι. Πέρασε στο 88' για τους Μπιανκορόσι ο Αντώνης Σιατούνης.

Στη Μόντσα διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (31/7) το «Κύπελλο Μπερλουσκόνι» ή «Τροφέο Λουίτζι Μπερλουσκόνι» στη μνήμη του πατέρα του ιδιοκτήτη της τοπικής ομάδας, Λουίτζι.

Η Γιουβέντους το κατέκτησε, επικρατώντας 2-1 των Μπιανκορόσι, για τους οποίους στο 88ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο 18χρονος Έλληνας μέσος, Αντώνης Σιατούνης. Ο Φίλιπο Ρανόκια άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό για τους Μπιανκονέρι.

Στο 53ο, ο Ντέγιαν Κουλουσέβσκι διεύρυνε το προβάδισμα της Γηραιάς Κυρίας. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λομβαρδίας ήταν να μειώσει με τον Μάρκο ντ' Αλεσάντρο και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.