Κάλιαρι – Τορίνο 0-1: Τεράστια ανάσα οι Γκρανάτα, ζόρια για τον Λυκογιάννη (vid)

Η Τορίνο πέτυχε σπουδαία νίκη στην έδρα της Κάλιαρι (1-0) και την οποία άφησε 5 βαθμούς πίσω της, στη μάχη της παραμονής στη Serie A.

Παρ' ότι το πρωτάθλημα στην Ιταλία θέλει ακόμα 15 αγωνιστικές για την ολοκλήρωσή του, η αναμέτρηση της Κάλιαρι με την Τορίνο, με την οποία άνοιξε η 23η αγωνιστική της Serie A, είχε λίγο... άρωμα τελικού παραμονής, με δεδομένο ότι η πρώτη είναι 18η και, πριν από το ματς, ήταν στο -2 από την 17η αντίπαλό της.

Οι δύο ομάδες δεν άλλαξαν βαθμολογική θέση αλλά, μετά το 90λεπτο, η Γκρανάτα πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» (1-0) και άφησε την ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη (βασικός και παρών και στα 90 λεπτά), στη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον στο -5.

Ο Γκλέισον Μπρέμερ με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Ρολάντο Μαντραγκόρα, νίκησε τον Αλέσιο Κράνιο και πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης (76'), με την Κάλιαρι να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αποτυγχάνοντας να σκοράρει, σε ευκαιρία του Τζιοβάνι Σιμεόνε.