Διπλό της Μπολόνια στο Comunale (vid)

Με ηγέτη τον Οροσλίνι, η Μπολόνια επικράτησε 3-2 εκτός έδρας της Λέτσε και άφησε πίσω της τη... Νάπολι. Ισοπαλία απέσπασε η Πάρμα.

Ανεβάζει στροφές η Μπολόνια και μετά τη μεγάλη νίκη επί της Αταλάντα, ήρθε και το σημαντικό διπλό κόντρα στη Λέτσε με 3-2. Ετσι, η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς βρέθηκε πάνω από τη Νάπολι (με ματς περισσότερο), ενώ οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν κοντά στο όριο της επικίνδυνης ζώνης. Η Μπολόνια είχε την ουσία και τον Ορσολίνι σε εξαιρετική κατάσταση, μιας και βρήκε δίχτυα τόσο στο 43ο λεπτό όσο και στο 66'. Είχε μεσολαβήσει το 2-0 από τον Σοριάνο. Η Λέτσε φάνηκε απειλητική στο τελευταίο πεντάλεπτο, μείωσε με τον Μπαμπακάρ στο 85', ενώ στο τέλος ο Φαρίας διαμόρφωσε το 3-2. Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Πάρμα και Μπρέσια, με τους γηπεδούχους να το σώζουν στο τέλος και τους φιλοξενούμενους να μένουν κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Μπαλοτέλι στο 72' άνοιξε το σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις ο Γκράσι διαμόρφωσε το 1-1.