Τζένοα - Τορίνο 0-1: Ανάσανε στη Γένοβα (vid)

Με το πρώτο γκολ του Μπρέμερ στη Serie A η Γκρανάτα έφυγε με το τρίποντο από το Marassi, αφήνοντας στη ζώνη του υποβιβασμού τους Ροσομπλού.

Ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν ήταν σε καλή κατάσταση και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η μοναδική καλή φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους με τον Ανσάλντι που αστόχησε από κοντά (29'). Τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα στο δεύτερο, αφού οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό και είχαν αμφότερες ευκαιρίες, με καλύτερη το διπλό δοκάρι της Τζένοα, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με τους Αγουδέλο και Φαβίλι (56' και 57'). Η ομάδα του Τιάγκο Μότα το πίστευε όλο και περισσότερο όσο περνούσε η ώρα αλλά τελικά ήταν αυτή του Βάλτερ Ματσάρι που πανηγύρισε, αφού στο 77' από το κόρνερ του Βέρντι ο Μπρέμερ έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις η Γκρανάτα έμεινε με 10 παίκτες αφού είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά ο Εντέρα αλλά αυτό μάλλον δεν απασχόλησε κανέναν εκείνη τη στιγμή.