Ντελ Πιέρο: Το πρώτο του γκολ στο Champions League με τη Γιουβέντους (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μια τέτοια ημέρα, 13 του Σεπτέμβρη, το 1995, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ σε εκτός έδρας νίκη (3-1) της Γιουβέντους απέναντι στη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Επιστροφή* 100% στον αγώνα Μαγιόρκα - Αθλέτικ Μπιλμπάο και 200+ ειδικά στοιχήματα! (21+)

Κάνοντας το σπριντ από αριστερά και καταφέρνοντας να πατήσει περιοχή και να φέρει τη μπάλα στο δεξί του πόδι, ο «Μεγαλέξανδρος» των «μπιανκονέρι» βρήκε χώρο για να κάνει το ωραίο αριστοτεχνικό σουτ και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κλος για να ολοκληρώσει την ανατροπή της Γιουβέντους από το πρώτο ημίχρονο!

Οι Βεστφαλοί είχαν προηγηθεί με τον Möller μόλις στο 1ο λεπτό, για να έρθει η πρώτη απάντηση του Παντοβάνο στο 12' και να έρθουν όλα τούμπα στο ματς στο 37' από τον Ντελ Πιέρο.

Το τελικό 3-1 έγραψε ο νυν προπονητής της Ίντερ, Αντόνιο Κόντε, στο 69ο λεπτό...