Ολοταχώς για Μουντιάλ το Μεξικό, νίκες για ΗΠΑ και Καναδά (vids)

Το Μεξικό οδηγεί την κούρσα στα play off των προκριματικών του Μουντιάλ για τη Βόρεια Αμερική.

Το Μεξικό εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα στον όμιλο της Βόρειας Αμερικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Μετά από ένα σκληρό παιχνίδι, επικράτησε με 2-0 στην έδρα του Ελ Σαλβαδόρ και διατήρησε τους 3 πόντους διαφορά στην κορυφή από τις ΗΠΑ.

Οι Μεξικανοί προηγήθηκαν με τον Μορένο στο 30’ και στο 48 έπαιζαν με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Τζάκομπο. Ωστόσο και οι Μεξικανοί έμεναν με δέκα καθώς ο Αραούχο είδε δύο κίτρινες σε δέκα λεπτά. Στις καθυστερήσεις ωστόσο ο Ραούλ Χιμένεθ με πέναλτι έκανε το τελικό 2-0, στο πρώτο του γκολ μετά από 11 μήνες με την εθνική του ομάδα.

Με ανατροπή οι ΗΠΑ, νίκη ο Καναδάς με γκολάρα Ντέιβις

Οι ΗΠΑ βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ από την Κόστα Ρίκα (1’ Φούλερ) ωστόσο ανέτρεψαν την κατάσταση. Αρχικά ο Ντεστ στο 25’ ισοφάρισε και χρειάστηκαν ένα αυτογκόλ του Μορέιρα στο 66’ για να πάρουν τη νίκη και να διατηρηθούν στην δεύτερη θέση.

Στην τρίτη θέση που οδηγεί απευθείας στο Μουντιάλ, ανέβηκε ο Καναδάς που διέλυσε στο ντέρμπι τον Παναμά με 4-1 και τον ξεπέρασε κατά δύο βαθμούς.

Ο Παναμάς προηγήθηκε στο 5’ με τον Μπλάκμπερν, αλλά το αυτογκόλ του Μουρίγιο στο 28’ έφερε το ματς στα ίσια. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε το ξέσπασμα του Καναδά που σκόραρε με τους Ντέιβις (γκολάρα στο 66’), Μπιουκάναν (71’) και Ντέιβιντ (78’) για να φτάσει έτσι τους 10 βαθμούς.