Τεσσάρα η Αγγλία, νίκες για Αλβανία, Βουλγαρία! (vid)

Ο Λίνγκαρντ ήταν εξαιρετικός και η Αγγλία που πήρε μπρος στην επανάληψη διέλυσε με 4-0 την Ανδόρα. Νίκες για Αλβανία και Βουλγαρία.

9ος Ομιλος

Η Αγγλία υποδέχτηκε το απόγευμα της Κυριακής (5/9) την Ανδόρα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022 με την αναμέτρηση στο «Γουέμπλεϊ» να έχει ελληνικό χρώμα (διαιτητής ο Τάσος Παπαπέτρου, βοηθοί οι Τρύφων Πετρόπουλος, Ιορδάνης Απτόσογλου, VAR ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, AVAR ο Ανδρέας Μεϊντάνας και τέταρτος ο Αθανάσιος Τζήλος) και ήταν σαρωτική.

Πρωταγωνιστής για τα Τρία Λιοντάρια ο Τζέσι Λίνγκαρντ. Άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, με τον Χάρι Κέιν να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 72ο και να κάνει το 2-0.

Το δεύτερο γκολ του Λίνγκαρντ ήρθε στο 78ο - από ασίστ του Μπουκάγιο Σάκα - για το 3-0. Οι δυο τους άλλαξαν ρόλους στο 85ο λεπτό για το τελικό 4-0 των Άγγλων.

Ο Λίνγκαρντ σκόραρε δύο γκολ, όσα είχε σκοράρει στις προηγούμενες 16 συμμετοχές του, ενώ ο Σάκα έγινε ο πρώτος Άγγλος που σκοράρε σε εθνικό επίπεδο στα γενέθλιά του μετά τον Στίβεν Τζέραρντ το Μάιο του 2006.

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για την Αλβανία, επικράτησε 1-0 της Ουγγαρίας και βρέθηκε προσωρινά στη 2η θέση του ομίλου. Οι Αλβανοί ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο το τρίποντο ήρθε στο τέλος. Στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, από σέντρα του Ρόσι, ο Μπρόγια διαμόρφωσε το 1-0.

10ος Ομιλος

Γκέλα για τη Βόρεια Μακεδονία στο Ρέικιαβικ. Η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας, άγγιξε τη νίκη, αλλά έφυγε μόνο με το βαθμό (2-2) από την Ισλανδία.

Ο Βελφόφσκι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό μετά από ασίστ του Αλιόσκι, ο οποίος σκόραρε στο 54ο λεπτό για το 0-2.

Κι όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν «πει» την τελευταία τους λέξη. Ο Μπιάρνασον στο 78ο λεπτό μείωσε σε 1-2 και ο γιος του Έιντουρ Γκούντγιονσεν, Άντρι, ισοφάρισε στο 84ο στη δεύτερη συμμετοχή του με την Ανδρών.

3ος Όμιλος

Η Βουλγαρία έκανε σεφτέ στις νίκες στον 3ο όμιλο, επικρατώντας 1-0 εντός έδρας της Λιθουανίας, διατηρώντας έτσι ελάχιστες ελπίδες για 2η θέση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Τσότσεβ στο 82', ενώ ένα λεπτό αργότερο αποβλήθηκε ο Μιχαΐλοβ.

Βουλγαρία - Λιθουανία 1-0