Νίκη με ρεκόρ Κριστιάνο η Πορτογαλία!

Απίθανος Κριστιάνο, πέτυχε δυο γκολ στο τέλος, έγραψε ιστορία κι έδωσε παράλληλα νίκη... πρόκρισης κόντρα στην Ιρλανδία (2-1). Συντριβή για την Κύπρο, γκέλα για Γαλλία, ισόπαλη η Ολλανδία στο ντεμπούτο Φαν Χάαλ.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Αποτελέσματα

Πορτογαλία - Ιρλανδία 2-1

Λουξεμβούργο - Αζερμπαϊτζάν 2-1

Σωτήρας και απόλυτος... ρέκορντμαν αναδείχθηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην αναμέτρηση της Πορτογαλίας με την Ιρλανδία, γράφοντας ιστορία και... σώζοντας παράλληλα την παρτίδα για τους Ίβηρες λίγες στιγμές πριν την εκπνοή. Παρά το γεγονός πως έχασε πέναλτι νωρίς στην αναμέτρηση και αντίκρισε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Έγκαρ, ο 36χρονος σούπερσταρ μάζεψε ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση για να σκοράρει δυο γκολ στο 88' και στο 90' και να χαρίσει την πολυπόθητη νίκη στο συγκρότημα τους Φερνάντο Σάντος. Μάλιστα, με αυτά τα δυο γκολ ο άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να ξεπεράσει μια για πάντα τον Ιρανό Νταεί με 111 γκολ και πλέον είναι ο απόλυτος σκόρερ σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Χάρη στον... κομήτη Κριστιάνο, οι Πορτογάλοι γλίτωσαν το απροσδόκητο στραπάτσο απέναντι στους Ιρλανδούς και διατηρήθηκαν στην κορυφή με 10 βαθμούς. Στο άλλο ματς του ομίλου το Λουξεμβούργο κατάφερε να ξεπεράσει χωρίς προβλήματα το εμπόδιο του Αζερμπαιτζάν με 2-1, μειώνοντας προσωρινά τη διαφορά από τη Σερβία στον ένα βαθμό.

Γαλλία - Βοσνία 1-1

Και η αρνητική παράδοση συνεχίζεται για τη Γαλλία. Στο πρώτο επίσημο ματς μετά το Euro και τον άδοξο αποκλεισμό από τους «16», οι πρωταθλητές Κόσμου απογοήτευσαν εκ νέου, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στη Βοσνία και επεκτείνοντας το σερί που τη θέλει να μη νικά στην πρώτη αναμέτρηση μετά από επίσημη διοργάνωση (6 στα 10, 4-5-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Έντιν Τζέκο στο 36', η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν παρουσιάστηκε ασύνδετη κι ακίνδυνη, με την τριπλέτα Μπαπέ-Γκριεζμάν-Μπενζεμά για άλλη μια φορά να μην ανταποκρίνεται στις προσδοκίες. Ευτυχώς, η τύχη τη βοήθησε να ισοφάρισει άμεσα, με τον Γκριεζμάν να σκοράρει το 39ο γκολ του με τους Τρικολόρ στο 40', απέχοντας δύο από τον Μισέλ Πλατινί. Από το 51' έπαιζαν με λιγότερο παίκτη οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Κουντέ, το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε και πρακτικά δεν στοίχισε για τη Γαλλία κάτι πέρα από τις αρνητικές εντυπώσεις, αφού παρέμεινε πρώτη.
«Κάζο» και για την Ουκρανία νωρίτερα, η οποία ισοφαρίστηκε στο 90+5' από το Καζακστάν κι έχασε σπουδαία ευκαιρία για νίκη, στην προσπάθειά της να εδραιωθεί στις πρώτες δύο θέσεις.

6ος Όμιλος

«Διηνεκές τρένο» αποδεικνύεται η Δανία στον 6ο όμιλο, η οποία επικράτησε 2-0 της Σκωτίας και παρέμεινε στην κορυφή με 12 βαθμούς. Οι αεικίνητοι Σκανδιναβοί κάθαρισαν την αναμέτρηση μέσα σε δυο λεπτά χάρη στα τέρματα των Βας (14') και Μέλε (15') και διατήρησαν το απόλυτο με 4/4 νίκες. Στα άλλα ματς του ομίλου, το Ισραήλ συνέτριψε 4-0 τα Νησιά Φερόε με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου με 7 βαθμούς, ενώ η Αυστρία από την πλευρά της «άλωσε» την έδρα της Μολδαβίας με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μπάουμγκάρτνερ (45') και Αρναούτοβιτς (90').

7ος Όμιλος

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο ματς του 7ου ομίλου ανάμεσα σε Νορβηγία και Ολλανδία. Οι Σκανδιναβοί πήραν από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε όμορφο τελείωμα του Χάαλαντ (20'), με τους Οράνιε όμως να βρίσκουν σχεδόν άμεσα την απάντηση με τον Κλάασεν στο 36'. Η ισοπαλία πάντως δεν ικανοποίησε καμία από τις δυο πλευρές και ειδικά τους Ολλανδούς, οι οποίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή του ομίλου, ξεπερνώντας την Τουρκία που έμεινε στο 2-2 με το Μαυροβούνιο. Παρά το προβάδισμα των δυο τερμάτων με τους Ουντέρ και Γιαζίτσι από το ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επανέλθουν στην επανάληψη και να αποσπάσουν την ισοπαλία. Στο τρίτο ματς του ομίλου η Λετονία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στο αδύναμο Γιβραλτάρ, επικρατώντας εύκολα 3-1.

8ος Όμιλος

Συντριβή για την Κύπρο στη Βαλέτα γνώρισε βαριά ήττα 3-0 από τη Μάλτα κι έμεινε στους 4 βαθμούς. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε η αποβολή του Σωτηρίου. Ο Κύπριος φορ αποβλήθηκε στο 41' με δεύτερη κίτρινη κάρτα θεωρώντας πως ο 25χρονος έκανε θέατρο για πέναλτι, μια λανθασμένη απόφαση. Οι Μαλτέζοι αμέσως μετά την αποβολή πήραν το πάνω χέρι και στο 43' άνοιξαν το σκορ με τον Ατάρντ. Στο 46' ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Μπονγκ, ενώ στο 54' ο Ατάρντ διαμόρφωσε το 3-0.
Η Κροατία απέσπασε ισοπαλία 0-0 από τη Ρωσία εκτός έδρας κι έμεινε στην κορυφή του ομίλου, αφήνοντας στη 2η θέση τους γηπεδούχους, αλλά με τους ίδιους βαθμούς. Ισόπαλη 1-1 με τη Σλοβακία αναδείχθηκε η Σλοβενία. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπόζενικ στο 32' και ο Στογιάνοβιτς δέκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 1-1.

Σλοβενία - Σλοβακία 1-1
Ρωσία - Κροατία 0-0
Μάλτα - Κύπρος 3-0